Młodych można ewangelizować

O ewangelizacji pokolenia TikToka, nawróceniu przez filozofię i jedynym celu wartym poświęcenia życia mówi bp Stefan Oster SDB.

Jakub Jałowiczor: Należy Ksiądz Biskup do komisji ds. młodzieży niemieckiego episkopatu i był jej przewodniczącym.

Bp Stefan Oster: Przez 5 lat.

To praca z młodymi, którzy wychowali się w katolickich rodzinach, trafili z jakiegoś powodu do Kościoła czy są niewierzący?

Program, który regularnie realizuję z młodymi w Pasawie, polega na rozmowach, wspólnej modlitwie, wychodzeniu gdzieś razem. Myślę, że większość interesuje się wiarą, bo staram się głosić Ewangelię w sposób wymagający. To nie tylko humanistyczne przemyślenia, ale po prostu Ewangelia. Niektórzy z członków grupy pochodzą z wierzących rodzin, co do innych nie jestem tego pewien. Ta wspólnota liczy 40–70 osób. Zwykle są już wierzący, ale zdarzają się nawrócenia i chrzty. To nie jest wielka liczba, ale trzy, cztery, czasem pięć osób w roku dzięki tej pracy znajduje Chrystusa, przeżywa prawdziwe spotkanie z Nim. To chwila, kiedy się widzi, że Ewangelia jest prawdziwa. Widać Ducha Świętego, który pracuje w sercach młodych ludzi.

Czyli Ksiądz Biskup stworzył dla nich wspólnotę?

Jestem salezjaninem. Uczyłem filozofii i teologii, będąc w klasztorze Benediktbeuern na południu Niemiec. Tam prowadziłem regularnie spotkania, na bazie których zaczęła się rozrastać wspólnota. W Pasawie, gdzie jestem biskupem, rozmawiałem o nowej ewangelizacji i zacząłem organizować spotkania – takie jak w Benediktbeuern. Chciałem tylko pokazać, że głoszenie Ewangelii młodym jest możliwe. I robię to od 7 lat. Niektórym proponuję wspólną liturgię: od Wielkiego Piątku, a nawet Wielkiej Środy jesteśmy razem w domu. Idziemy do katedry, potem wracamy i rozmawiamy o wierze. Tych kilka dni to wspaniały czas, który spędza razem zazwyczaj około 15 osób. W tym roku nie było to możliwe z powodu pandemii. Mamy też miejsca, gdzie można rozeznawać, czy dana osoba ma powołanie. Ale jeśli chodzi o kapłaństwo, to liczba tych, którzy odpowiadają na Boże wezwanie, błyskawicznie spada. W wielu diecezjach zdarza się, że do seminarium nikt się nie zgłasza.

Ten proces widać w wielu krajach, w Polsce również. Jaka jest tego przyczyna?

Myślę, że Kościół jest w ogromnym kryzysie. Jedną z przyczyn jest nasz własny upadek, skandale seksualne w Kościele w wielu krajach. Poza tym żyjemy w zachodnim świecie przenikniętym materializmem i indywidualizmem. Młodzi ludzie chętnie szukają tego, co uważają za sprawiedliwość – sprawiedliwość genderową albo odnoszącą się do osób homoseksualnych. Trudno jest więc znaleźć poziom komunikacji. Trudno mówić o tym, jak powinna wyglądać relacja między mężczyzną a kobietą. To jest istotny powód, dla którego młodzi pozostają poza Kościołem.

Mamy na to odpowiedź?

Moją osobistą odpowiedzią jest oferowanie młodym ludziom przyjaźni. Próba znalezienia ich, zaniesienia im Ewangelii, pokazania, że Dobra Nowina jest prawdą. Nie sądzę, żebyśmy w najbliższej przyszłości obserwowali masowe nawrócenia, ale możemy pomóc przynajmniej niektórym osobom znaleźć drogę powrotu do Kościoła. Staram się też inspirować ruch modlitewny – dwa lata temu mieliśmy kongres adoracji eucharystycznej. Wielu ludzi, co było zadziwiające, miało potrzebę głębszego duchowego doświadczenia i przyszło. W tym roku zgłosiło się około tysiąca osób, ale trzeba było kongres zorganizować online. Pielęgnowanie życia duchowego i próba pogłębienia go, oferowanie przyjaźni, głoszenie Ewangelii w wymagający sposób – to moje metody działania. Pomoc w tworzeniu wspólnoty, która oferuje więcej niż tylko życie towarzyskie, w której możliwe jest spotkanie z Jezusem. To jest moje doświadczenie. Ale to także nie będzie masowe zjawisko. Grupy i wspólnoty będą coraz mniej liczne. Ale one ciągle będą.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11