Włochy. Dziś i jutro zakończenie Jublieuszu Loretańskiego

Obchody trwają już od 1 grudnia. Dziś wieczór tzw. Święto Przybycia, z rozpaleniem ognia i świec w domach, a jutro - zamknięcie Roku Jubileuszowego z udziałem kard. Pietro Parolina. Uroczystości można śledzić m.in. w internecie.

Uroczystości odbywają się w bazylice Świętego Domu w Loreto, a przygotowywała do nich specjalna nowenna. Od 1 do 6 grudnia zjeżdżały się tutaj różne diecezje regionu Marche, każdorazowo witane przez abp. Fabia Dal Cin, delegata papieskiego w Loreto. Delegacje diecezjalne prowadziły Różaniec, uczestniczyły w Eucharystii, następnie śpiewały Litanię Loretańską i przechodziły do Świętego Domu. W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Msze odbywały się przez cały dzień, a wieczorem był koncert ku czci Maryi.

Dzisiaj celebrowane będzie tzw. Święto Przybycia, podczas którego o godz. 17 przewidziano błogosławieństwo ognia, o godz. 19 – pierwsze nieszpory, o godz. 21 – Różaniec, po nim Mszę św. i procesję z figurą Maryi. Uroczystości będzie można śledzić we włoskich telewizjach katolickich, a także na platformie streamingowej sanktuarium w Loreto (kanał na YouTube – Santa Casa Loreto, strona internetowa: www.santuarioloreto.va).

„Wiadomo, że z powodu pandemii nie będzie możliwe tradycyjne zapalenie wszędzie ognisk na wioskach, które od XVII w. upamiętniały w ten sposób »podróż« Świętego Domu przez loretańskie wzgórza w nocy z 9 na 10 grudnia 1294 r. z Nazaretu” – pisze „Avvenire”, największy włoski dziennik katolicki. „Aby podtrzymać tradycję, poproszono wiernych, by dziś wieczorem w rodzinach zapalili świece, wystawili je do okien, odmówili jedno »Zdrowaś, Maryjo« lub Litanię Loretańską, by połączyć się duchowo ze Świętym Domem”.

Natomiast jutro, w święto Matki Bożej z Loreto, odbędzie się zamknięcie Jubileuszu Loretańskiego o godz. 17 z udziałem kard. Pietro Parolina, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej. Uroczystości będą transmitowane m.in. przez Vatican Media i wspomniane platformy streamingowe.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11