12 grudnia 2021 r. wszedł w życie dekret Konferencji Episkopatu Polski, regulujący zasady dopuszczania kandydatów i kandydatek do posługi stałego lektoratu i akolitatu.
Dwóch wychowanków głogowskiego Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich 15 grudnia przyjęło sakrament bierzmowania.
W całej Ziemi Świętej chrześcijanie stali się celem częstych i ustawicznych ataków. Skrajne ugrupowania dążą do wyparcia chrześcijańskiej społeczności z tych terenów – ostrzegają we wspólnym oświadczenie patriarchowie i zwierzchnicy obecnych tam Kościołów. Ich zdaniem w sposób szczególny dotyczy do Jerozolimy. Dlatego apelują o utworzenie chronionej strefy kultury i dziedzictwa w dzielnicy chrześcijańskiej.
Armenia i Turcja są gotowe do powołania swych wysłanników na rozmowy w celu unormowania stosunków między nimi – oznajmił patriarcha ormiańskokatolicki Rafał Piotr (Raphaël Bedros) XXI Minassian w rozmowie z włoską agencją misyjną AsiaNews.
Stolica Apostolska zaapelowała w Genewie o kontynuowanie wszelkich wysiłków na rzecz ogólnego rozbrojenia. W szwajcarskiej siedzibie ONZ trwa konferencja dotycząca konwencji o zakazie lub ograniczeniu użycia broni konwencjonalnych, uważanych za powodujące nadmierne cierpienia oraz mające niekontrolowane skutki.
Wskazując podczas środowej audiencji na postać św. Józefa, Papież zatrzymał się nad ważnym rysem jego osobowości, jakim było milczenie. Ewangelie nie przytaczają żadnego jego słowa. Istnieje głębsza przyczyna tej postawy. Wspomina o niej św. Augustyn, kiedy mówi, że kiedy rozwija się życie duchowe w człowieku, słowa stają coraz mniej potrzebne. To Bóg powinien przemawiać, a człowiek słuchać Go w ciszy serca.
Franciszek oficjalnie zatwierdził watykańską Fundację Fratelli Tutti zainspirowaną jego encykliką. „Z radością przyjąłem wiadomość, że wielu wiernych pragnie połączyć siły i wraz z Fabryką św. Piotra szerzyć przesłanie powszechnego braterstwa poprzez organizacje inicjatyw związanych z duchowością, kulturą, sztuką edukacją i dialogiem ze światem” – napisał Ojciec Święty w dekrecie powołującym fundację.
W Kurii Metropolitalnej w Katowicach odbyło się spotkanie z mianowanym 4 grudnia arcybiskupem koadiutorem, którym został dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji ełckiej Adrian Galbas.
Papież Franciszek powołał nadzwyczajnego komisarza w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej. Został w nim ksiądz Rolandas Makrickas z Litwy - ogłosił w środę Watykan.
Tradycja układania kwietnych kobierców na Boże Ciało kultywowana jest od ponad 200 lat w Spycimierzu, parafii diecezji włocławskiej. Wniosek skierowany do UNESCO, którego inicjatorem był Spycimierz, obejmuje jeszcze te same tradycje w czterech wsiach województwa opolskiego – Olszowej, Zimnej Wódce, Zalesiu Śląskim i Kluczu. Tradycja kwietnych dywanów zostanie wpisana 16 grudnia br. na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.
Uaktualniono polskie tłumaczenie Kodeksu prawa kanonicznego z 1983 roku; nowy tekst zawiera zapisy znowelizowanej księgi VI Kodeksu prawa kanonicznego o sankcjach karnych w Kościele - poinformowało biuro prasowe KEP.
- Czeka mnie sporo nauki i pokornego słuchania – mówi Radiu eM abp koadiutor archidiecezji katowickiej, Adrian Galbas. Po otrzymaniu 4 grudnia nominacji Stolicy Apostolskiej, koadiutor przyjechał już do Katowic.
Do pielęgnowania milczenia i modlitwę, by lepiej wsłuchiwać się w głos Boga zachęcił Ojciec Święty pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.
We wtorek 14 grudnia wieczorem w Teatrze Brancaccio w Rzymie odbył się Festiwal Psalmów Dawidowych, w czasie którego wybrzmiały „Psalmy Pokoju i Pojednania". W wydarzeniu wzięli udział wybitni artyści reprezentujący Polskę i Izrael. Koncert zainicjowany przez Fundację im. Rodziny Ulmów SOAR to kompozycja, z której płynie apel o pokój na świecie. Motywem przewodnim przedsięwzięcia jest również życie.