W kościele uniwersyteckim bp Jacek Kiciński CMF modlił się wraz ze studentami oraz duszpasterzami podczas Mszy inaugurującej rok w duszpasterstwach akademickich.
Franciszkanie ze Złotoryi informują, że muszą udać się na przymusową kwarantannę.
Początki były skromne – troje pracowników w pokoiku na ostatnim piętrze siedziby Sekretariatu KEP. Dziś ponad 100 osób realizuje programy pomocowe, z których rocznie korzystają setki tysięcy potrzebujących w Polsce i na świecie. Caritas Polska obchodzi właśnie swoje 30-lecie, rocznicowe uroczystości odbędą się 9 października w Warszawie.
W związku z trwającymi w różnych regionach Brazylii pożarami niszczącymi faunę i florę, które stają się także niebezpieczne dla życia ludów pierwotnych tych ziem, tamtejszy episkopat opublikował specjalny komunikat, w którym wyraża zaniepokojenie istniejącą sytuacją.
Będzie to „Obrzęd Otwarcia Drzwi Świętych” we wszystkich katedrach Gabonu z okazji powrotu mszy św. z udziałem wiernych. W niedzielę 25 października bramy świątyń zostaną ponownie otwarte po obowiązkowym zamknięciu, które rozpoczęło się w marcu, z powodu pandemii Covid-19.
„To, co nazywamy Kościołem, zostało wcześniej nazwane braterstwem – komentuje najnowszą encyklikę ksiądz Daniel Nourissat, proboszcz katedry w stolicy Maroka – Staramy się nawiązać relacje z ludnością muzułmańską, ale także z ludźmi, których Europa nie chce, tak zwanymi imigrantami, którzy mówią nam o swoim cierpieniu”.
Dzieci na wszystkich kontynentach modlić się będą na różańcu o pokój i pojednanie oraz uwolnienie świata od kryzysu sanitarnego i ekonomicznego wywołanego koronawirusem. Kolejny rok z rzędu modlitwę organizuje Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie w ramach akcji „Milion dzieci modli się na różańcu”.
Ojciec Święty przypomina naukowcom o ich etycznej odpowiedzialności, którą niosą na równi z politykami za powstrzymanie nie tylko produkcji i rozwoju broni atomowej, ale również rozwoju broni biologicznej, która może zgładzić niewinną ludność cywilną i całe narody. Franciszek pisze o tym w przesłaniu do uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Nauk. Jest ona poświęcona wkładzie nauki w przetrwanie ludzkości w świetle pandemii SARS-CoV-2/COVID-19 i innych globalnych problemów.
„Człowiek modlitwy staje przed Panem i wychodzi na spotkanie braci oraz sióstr, aby im służyć”. - Te słowa Papież wypowiedział w katechezie wygłoszonej podczas audiencji ogólnej. Franciszek powrócił do cyklu katechez poświęconych modlitwie, który został zawieszony na kilka tygodni przez rozważania związane z duchowymi i społecznymi wyzwaniami pandemii. W centrum refleksji znalazła się dzisiaj postać proroka Eliasza, który był człowiekiem głębokiej wiary, przenikniętym duchem modlitwy i kontemplacji.
Papież Franciszek oświadczył, że szczepionka przeciwko koronawirusowi to "dziedzictwo całej ludzkości". "Nie może być własnością kraju czy laboratorium, które ją wynalazło albo grupy państw"- dodał w wywiadzie dla pisma "Il Mio Papa".
U 25 zakonników z Jasnej Góry wykryto koronawirusa. Zostali oni odizolowani poza klasztorem i sanktuarium. Pozostaje ono obecnie otwarte dla pielgrzymów - podał rzecznik Jasnej Góry o. Michał Legan oraz rzeczniczka częstochowskiego sanepidu Edyta Kapelka.
Krakowskie spotkanie promujące przedsięwzięcie zaplanowano na niedzielę 11 października.
Ks. Piotr Wowry, proboszcz luterańskiej parafii w Ustroniu, radca Konsystorza, delegat do Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, zmarł w środę w klinice w Krakowie. Chorował na Covid-19 - podały służby prasowe Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.
Papież Franciszek powiedział w środę, że w obliczu osób rządzących potrzebni są żarliwi chrześcijanie, którzy będą mieli odwagę sprzeciwić się, gdy jest to konieczne. Podczas audiencji generalnej mówił Polakom, że w dobie pandemii Covid-19 należy odmawiać różaniec.
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że nie ma planów ograniczenia możliwości poruszania się w dniu Wszystkich Świętych i Dniu Zadusznym. Jednak podczas Mszy i procesji na cmentarzach trzeba nosić maseczki, niezależnie od tego, w jakiej strefie znajduje się cmentarz.
Za postawienie przed sobą godnych podziwu celów chwali najnowszą papieską encyklikę „Fratelli tutti” argentyński teoretyk myśli ekonomicznej Rismondo Chafuen. Jednocześnie zarzuca papieżowi Franciszkowi niezrozumienie istoty gospodarki wolnorynkowej.