Będzie to „Obrzęd Otwarcia Drzwi Świętych” we wszystkich katedrach Gabonu z okazji powrotu mszy św. z udziałem wiernych. W niedzielę 25 października bramy świątyń zostaną ponownie otwarte po obowiązkowym zamknięciu, które rozpoczęło się w marcu, z powodu pandemii Covid-19.
„Po tak długim zamknięciu kościołów ze słusznego powodu, należy ponownie otworzyć bramy świątyń – piszą biskupi. – Będziemy błagać o Boże miłosierdzie dla naszego narodu”. W oficjalnym liście Konferencji Episkopatu Gabonu biskupi dziękują Bogu „za ocalenie kraju od wysokiego wskaźnika śmiertelności w porównaniu z innymi krajami, za które nadal się modlimy”. W Gabonie do tej pory zarejestrowano 8 tys. pozytywnych przypadków, a 54 osoby zmarły. „Musimy nauczyć się żyć z chorobą – dodają hierarchowie – zwłaszcza z koronawirusem i wzywamy rządzących do działania dla wspólnego dobra”.
Kolejny apel skierowany jest do wiernych, aby nie dali się „wprowadzić w błąd przez obce doktryny, które demoralizują narodowe struktury”. „Odrzućcie to, co jest sprzeczne z naszą wiarą – piszą przedstawiciele episkopatu – zwłaszcza cudzołóstwo, aborcję, pedofilię, korupcję, czary i zbrodnie rytualne”. Wreszcie, szczególnie w październiku, który jest poświęcony misjom i różańcowi, biskupi zapraszają wszystkich wiernych do odmawiania modlitwy maryjnej „codziennie, samemu lub w rodzinie czy we wspólnocie”. „Prosimy Maryję Dziewicę – czytamy na końcu komunikatu – o wstawiennictwo za nami, aby nasz kraj został uwolniony od zła i aby wszystkie jego dzieci mogły żyć w pokoju, zgodnie z wolą Bożą”.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.