We francuskiej diecezji Saint-Brieuc, we wschodniej części Bretanii, rozpoczął się proces beatyfikacyjny pary małżonków: Claude’a-Toussaint’a Marot’a (1675-1756) i Marguerite-Marie Piquet de la Motte (1681-1759), znanych jako państwo de La Garaye. Znani byli z konkretnego zaangażowania na rzecz chorych i ubogich, stając się wzorem czynnego miłosierdzia.
Znany czeski teolog ks. Tomáš Halík dostrzega rosnące zapotrzebowanie na doradztwo duchowe. „Wielu ludzi pilnie potrzebuje duchowego przewodnictwa, pomocy w odnalezieniu swojej drogi w coraz bardziej skomplikowanym i szybko zmieniającym się świecie” – napisał ks. Halík w niemieckim magazynie katolickim Herder Korrespondenz.
Charków jest obecnie najbardziej ostrzeliwanym przez Rosjan miastem na Ukrainie. Mimo to mieszka tam wciąż wiele rodzin z małymi dziećmi. Pomoc niosą im m.in. siostry ze Zgromadzenia Świętego Józefa, które mogą realizować swą misję dzięki wsparciu humanitarnemu otrzymywanemu systematycznie od papieża Franciszka.
„Stolica Apostolska jest głęboko zaniepokojona tym, że w tym szczególnym czasie jesteśmy świadkami alarmującego wzrostu liczby konfliktów na całym świecie i nasilenia przemocy” – podkreślił kard. Pietro Parolin na 79. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej mówił m.in. o sytuacji na Bliskim Wschodzie, kryzysie w Afryce oraz na Haiti i w Mjanmie.
Chrześcijańscy i muzułmańscy przywódcy, którzy wierzą w prawdę, sprawiedliwość i obronę słabszych muszą podjąć większe wysiłki na rzecz wzmocnienia jedności Libanu i powstrzymania kolejnego krwawego konfliktu. Wskazał na kard. Béchara Boutros Raï, który w czasie niedzielnej Eucharystii modlił się o pokój dla całego Bliskiego Wschodu, pogrążającego się w coraz większym konflikcie.
W Watykanie rozpoczęły się rekolekcje poprzedzające obrady II sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Sekretarz generalny Synodu Biskupów kard. Mario Grech przypomniał, że jest to przede wszystkim „święte miejsce” spotkania z Bogiem oraz czas modlitwy, bez której uczestnicy Synodu byliby jedynie „grupą przedsiębiorców wiary”.
Dziesiątą figurę anioła poświęcono w Poświętnem. W sumie drewnianych rzeźb anielskich na terenie parafii św. Mikołaja w Jedlni koło Radomia będzie 16. Wszystkie figury docelowo utworzą Szlak Anielski.
Należy nauczyć się kultywować piękno jako coś wyjątkowego i świętego dla każdego stworzenia, poczętego i umiłowanego przez Boga od początków świata, jako nierozerwalną jedność łaski i dobra, doskonałości estetycznej i moralnej – mówił Ojciec Święty podczas spotkania z osobami zaangażowanymi w inicjatywę „Strażnicy Piękna”.
W tradycji Kościoła katolickiego październik jest miesiącem poświęcony tej modlitwie.
Blask odzyskała polichromia w kościele parafialnym św. Karola Boromeusza w Koszarawie na Żywiecczyźnie - podały służby prasowe diecezji bielsko-żywieckiej. Podczas prac odkryto warstwy malowideł z różnych okresów, w tym najstarsze z pierwszej połowy XIX wieku.
Franciszek do dziennikarzy wracając do Rzymu.
W Eucharystii odprawionej po francusku i niderlandzku wzięło udział prawie 40 tys. wiernych.
Czy sekularyzacja może być szansą?
Papież został entuzjastycznie powitany przez 6 tys. młodych ludzi w Brukseli, którzy zorganizowali festiwal „Hope Happiness”.
Trzeba przejąć się lękami, które towarzyszą procesom migracyjnym i je nazwać, a nie zostawiać różnym graczom politycznym - uważa bp Krzysztof Zadarko, delegat KEP ds. Imigracji. Jego zdaniem ciągłe przywoływanie fałszywej alternatywy: albo pomagamy uchodźcom z granicy polsko-białoruskiej, albo bronimy ojczyzny - polaryzuje nas i zniechęca do humanitarnego i chrześcijańskiego traktowania uchodźców. Biskup nie ma też obaw o "islamizację Europy". - Zbyt wielu jej mieszkańców - także ateistów, agnostyków, ludzi zsekularyzowanych, wolnych od religijnego myślenia - nie będzie chciało przyjąć takiej wizji życia - ocenia bp Zadarko w rozmowie z KAI. Pod hasłem "Bóg idzie ze swoim ludem" dziś obchodzony jest w Kościele 110. Światowy dzień Migranta i Uchodźcy.
Na początku Mszy św. na Stadionie Króla Baudouina w Brukseli Franciszek ogłosił błogosławioną Annę od Jezusa de Lobera y Torres, żyjącą na przełomie XVI i XVII wieku hiszpańską karmelitankę bosą, która prawie 20 lat spędziła w Belgii. Założyła tam kilka klasztorów swego zakonu w duchu reform, wprowadzonych do Karmelu przez św. Teresę od Jezusa, z którą łączyła ją głęboka przyjaźń.
Przede wszystkim Msza, na stadionie w dzielnicy Heysel. Ale...
Bez prawdy nasze życie traci sens, zostaliśmy stworzeni, aby ją znaleźć – mówił papież Franciszek spotykając się ze studentami Uniwersytetu Katolickiego w Louvain-la-Neuve w Belgii.
Zło, które niszczy środowisko i narody, jest brutalne i aroganckie - powiedział papież Franciszek w sobotę podczas spotkania ze studentami na Uniwersytecie Katolickim w Louvain-la-Neuve w Belgii. Mówiąc o wymogu troski o środowisko naturalne, podkreślił: "Jesteśmy gośćmi, nie despotami". Uniwersytet, który gościł papieża, zaprotestował przeciwko jego słowom na temat roli kobiet.
O tym, że modlitwa to „męska sprawa” przekonują uczestnicy 8. Męskiego Oblężenia Jasnej Góry. Spotkania na Jasnej Górze są od ośmiu lat także czasem konsolidacji coraz dynamiczniej rozwijających się męskich wspólnot w Polsce i okazją do odkrywania na nowo tożsamości i roli mężczyzn w rodzinie i społeczeństwie. Tegorocznym tematem jest „Mężczyzna Modlitwy”.