Organizatorzy zapraszają na II Narodowy Marsz Papieski.
Rozmawiano między innymi o kryptowalutach.
Większym niż rakiety zagrożeniem dla chrześcijan w Izraelu są żydowscy ekstremiści - uważa.
Opublikowano materiały na przyszłoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jego hasłem są słowa Jezusa: „Wierzysz w to?” (J 11, 26), a tematem 1700. rocznica Soboru Nicejskiego. Materiały opracowała monastyczna wspólnota z Bose.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich chce, aby lekcje religii i etyki były obligatoryjne jako wymienne przedmioty szkolne. Ich zdaniem, obecność tych przedmiotów na każdym etapie kształcenia służy moralnemu i duchowemu rozwojowi dzieci i młodzieży.
Po raz czwarty prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się osobiście z Papieżem Franciszkiem. Oprócz trwającej ponad pół godziny rozmowy z Ojcem Świętym, ukraiński przywódca odbył też spotkania w watykańskim Sekretariacie Stanu.
Około 35 minut trwała prywatna rozmowa papieża Franciszka z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Na razie nie poinformowano o jej treści.
Odbudowa po wrześniowej powodzi zajmie w niektórych miejscach nawet lata - przyznaje polski rząd. Dotyczy to również zabytków, według wstępnych danych Narodowego Instytutu Dziedzictwa woda zalała ponad 700 z nich. Część z nich to kościoły, najbardziej ucierpiał XVIII-wieczny klasztor franciszkanów w Kłodzku. Na razie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczy 100 milionów złotych na ratowanie zabytków zniszczonych przez powódź.
W czwartek zwierzchnik ukraińskich grekokatolików abp Światosław Szweczuk, uczestniczący w obradach Synodu nt. Synodalności, spotkał się z Ojcem Świętym. W rozmowie z watykańskimi mediami podkreślił, że papieskie wsparcie i troska są „życiodajne” dla uciemiężonych wojną mieszkańców Ukrainy.
We wszystkie soboty października pielgrzymi i mieszkańcy Rzymu są zaproszeni do udziału w modlitwie różańcowej i procesji z lampionami na Placu Św. Piotra. Jest w niej niesiony wizerunek Maryi Matki Kościoła – pamiątka po pontyfikacie św. Jana Pawła II.
Dziś ekumeniczny dzień na synodzie. Wieczorem uczestnicy synodu oraz delegaci innych wyznań chrześcijańskich spotykają się w Watykanie na czuwaniu modlitewnym przygotowanym wspólnie przez Sekretariat Synodu, Dykasterię ds. Jedności Chrześcijan oraz Wspólnotę z Taizé.
W Jaunde zamordowano togijskiego kapłana, który przyjechał, by ubiegać się o wizę do Włoch. Po śmierci ks. Christophe’a Komli Badjougou kondolencje i wezwanie do modlitwy przekazali kameruńscy biskupi oraz członkowie stowarzyszenia Cichych Pracowników Krzyża, do którego należał Togijczyk.
Ukazał się inspirujący przewodnik po wartościach i duchowym dziedzictwie św. Jana Pawła II. Książka zawiera 144 konkretne wyzwania i wskazówki, które pomagają rozwijać relacje, wzrastać duchowo i działać w duchu nauczania papieża Polaka.
W sobotę 12 października przypada jesienny dzień katakumb. Tego dnia po uprzedniej rezerwacji będzie można nieodpłatnie zwiedzać starożytne chrześcijańskie nekropolie w Rzymie i w wielu innych regionach Włoch. Dostępne będą też wybrane katakumby, które normalnie pozostają zamknięte dla ogółu zwiedzających.
Papież Franciszek przyjmie w piątek rano na audiencji prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który dzień wcześniej przybył do Rzymu w ramach swej europejskiej podróży. To będzie ich trzecie spotkanie od rozpoczęcia pełnowymiarowej agresji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku.