Większym niż rakiety zagrożeniem dla chrześcijan w Izraelu są żydowscy ekstremiści - uważa.
Niemieccy mnisi z benedyktyńskiego opactwa Dormitio nie opuszczą Izraela, mimo że domagał się tego rząd federalny. Opat benedyktynów z Jerozolimy o. Nikodem Schnabel ogłosił, że pomimo działań wojennych w Izraelu jego wspólnota monastyczna pozostanie w Jerozolimie.
„Zostajemy. Każdy z moich współbraci sam zdecydował, że chce zostać – mimo że Niemcy ciągle proszą nas o wyjazd”, powiedział o. Schnabel szwajcarskiemu portalowi katolickiemu kath.ch. Każdy z mnichów z Opactwa Dormitio (Zaśnięcia) w Jerozolimie ślubował pozostać w Izraelu. Opat zapewnił, że zarówno on jak i jego wspólnota monastyczna starają się być „wyspami nadziei na oceanie cierpienia”.
Inaczej jest w przypadku niemieckich uczestników studiów teologicznych w Jerozolimie. „Na początku tygodnia zostali ewakuowani z Jerozolimy do Rzymu. Republika Federalna Niemiec podjęła taką decyzję, ponieważ nie było tu już bezpiecznie, a większość naszych studentów to Niemcy”, powiedział o. Schnabel. Przyznał, że ta ewakuacja mocno go dotknęła, ponieważ uczestnicy roku akademickiego świadomie chcieli modlić się za sytuację w Izraelu i teraz z ciężkim sercem opuścili kraj.
Opat Dormitio zapowiedział także, że będzie kontynuował codzienne życie monastyczne ze wszystkimi swoimi współbraćmi i pracownikami. „Obecnie skupiam się głównie na utrzymaniu moich pracowników. Jeśli zwolnię tych ludzi, zamienię ich w żebraków”– powiedział o. Schnabel. Dlatego stara się zbierać ofiary na ten cel w Europie.
Jako największe zagrożenie dla chrześcijan w Izraelu o. Schnabel postrzega żydowskich ekstremistów. „To jest dla nas znacznie bardziej groźne niż rakiety” – powiedział benedyktyński opat. Zwrócił uwagę, że w Izraelu są ludzie, którzy nienawidzą chrześcijan i w konkretnych słowach formułują tę nienawiść. Odnosząc się do obecnej sytuacji wojny przyznał: „Mamy zupełnie inne obawy, jeśli chodzi o scenariusze zagrożeń. Ale nie są one wielkim tematem w mediach”.
O. Schnabel wymienił w tym kontekście niewielką grupę żydowskich ekstremistów, która przeprowadziła ukierunkowane ataki na chrześcijan w Jerozolimie. Ataki te nasiliły się od grudnia 2022 r , od czasu objęcia urzędu przez obecny rząd Izraela i objęcia teki ministra bezpieczeństwa narodowego przez radykalnego Itamara Ben-Gvira. Mimo wszystko jest też wielu wspaniałych miejscowych Żydów, którzy przyjaźnie stoją po stronie chrześcijan.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.