Czy sekularyzacja może być szansą?
O sekularyzacji jako narzędziu, które „oczyszcza Kościół z chrześcijaństwa powierzchownego, zmusza do wejścia w głąb i przejścia od duszpasterstwa statycznego do takich rozwiązań pastoralnych, których celem jest budzenie wiary żywej” mówił rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusław Brzyś do uczestników sesji naukowej „Kościół w epoce sekularyzacji”, która w dniach 23-25 września odbyła się w Seminarium Polskim w Issy-les-Moulineaux pod Paryżem.
Podczas sesji zorganizowanej przez Polskie Seminarium i Polską Misję Katolicką we Francji, rektor PMK przedstawił zebranym najważniejsze wątki dotyczące sytuacji francuskiego Kościoła w odniesieniu do Polski.
Kościół we Francji - duszpasterskie laboratorium
Rektor wskazał, że jego zdaniem destrukcyjny wpływ na daną wspólnotę wierzących mają nie tylko obiektywnie złe działania osób za nią odpowiedzialnych, ale także brak zmian w prowadzeniu duszpasterstwa pomimo zmieniających się okoliczności. „W dziedzinie pastoralnej dla księdza, który ma inwencję twórczą i interesuje się czymś nowym w duszpasterstwie, Francja jest rajem na ziemi. To jest jedno wielkie laboratorium, gdzie można testować i weryfikować rozmaite inicjatywy pastoralne” - ocenił rektor PMK.
Czego uczy nas Kościół francuski?
Ks. Brzyś poinformował o tym, czego nauczył się od duszpasterstwa francuskiego i co stara się wcielać w życie w PMK. Po pierwsze, ważne jest podążanie za wizją duszpasterską, która wyznacza główny kierunek działania. Tak narodziła się wizja Polskiej Misji Katolickiej we Francji - „przyjąć, szukać, budować”. Po drugie, ważna jest rola małych grup domowych, na bazie których powstało chrześcijaństwo i na tej zasadzie działa projekt New Pastoral, którego pomysłodawcą jest ks. Brzyś, prezes stowarzyszenia New Pastoral. Po trzecie, istnieje potrzeba wspólnej formacji duchownych razem ze świeckimi, a nie osobno. Po czwarte, duże znaczenie ma synodalność, do której bardzo często wzywa papież Franciszek.
Konferencja naukowa okazją do wymiany efektów badań
„Wymiana efektów badań to istota konferencji naukowych” – podkreślił w rozmowie z Polskifr.fr dziekan Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, ks. dr hab. Marek Żmudziński, prof. UWM, jeden z uczestników wydarzenia w Issy-les-Moulineaux. „Jesteśmy oceniani z działalności naukowej i konferencja zagraniczna ma prestiżowe znaczenie” – dodał.
Wydarzenie było okazją do zapoznania się z wieloaspektową sytuacją Kościoła w epoce sekularyzacji. „Dla nas wykład o pastoralnych wyzwaniach Kościoła we Francji oraz adekwatnym do nich wysiłku duszpasterzy był bardzo pouczający” – ocenił wystąpienie rektora PMK ks. dr hab. Marek Żmudziński, prof. UWM.
Poszerzenie horyzontów
Ważne są „spotkania ludzi, którzy poważnie traktują rzeczywistość wiary, ale też wyzwania duszpasterskie. Nawet, jeśli są to krótkie spotkania, zawsze dobrze jest porozmawiać” - ocenił ks. prof. dr hab. Krzysztof Kaucha z Katedry Chrystologii i Eklezjologii Fundamentalnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, inny z uczestników spotkania. „Chcieliśmy skonfrontować polskie doświadczenia z doświadczeniami i osiągnięciami Kościoła we Francji” - wskazał.
„Dla mnie jako Polaka, który nie zna Kościoła we Francji, bardzo pozytywnym zaskoczeniem jest, że tamtejszy Kościół jest bardzo żywy jeśli chodzi o jakość zaangażowania osób świeckich” - mówił ks. prof. Kaucha. Zaznaczył, że liczby nie są może najwyższe, ale pokazują wysoką jakość. „Jestem pod ogromnym wrażeniem, że możemy czerpać wiele konkretnych pomysłów i sposobów myślenia od Kościoła we Francji” - podsumował duchowny w rozmowie z Polskifr.fr.
*
W sesji naukowej w Issy-les-Moulineaux uczestniczyli profesorowie z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego z Olsztyna. W formie wideokonferencji uczestniczyli wykładowcy z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu w Preszowie, z Instytutu Teologicznego w Rzeszowie, z Wydziału Teologicznego Północnej Italii (Mediolan) i z Wydziału Prawa Kanonicznego w Pampelunie.
Seminarium Polskie w Paryżu / Issy-les-Moulineaux spełniło swoje zadanie w trudnych czasach po II wojnie światowej. Z początkiem XXI wieku, na mocy decyzji Episkopatu Polski, stało się ono kolegium dla polskich księży studentów. Wobec wciąż rosnącej liczby polskich imigrantów we Francji i potrzeby formacji kapłanów, Konferencja Episkopatu Polski zdecydowała się powierzyć Polskie Seminarium w Paryżu duszpasterstwu polonijnemu we Francji, aby stało się ono także miejscem dialogu kulturowego, wymiany naukowej i kulturalnej.
Więcej: https://seminariumpolskie.fr/
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).