„Wolę pozostać z ludźmi tak długo, jak to będzie możliwe” – mówi posługujący w Al-Ubajjid w Kordofanie Północnym w Sudanie bp Yunan Tombe Trille Kuku Andali.
Konferencja Kościołów Europejskich (KEK) potępiła bezprawne i okrutne wtargnięcie Rosji na Ukrainę.
Dochodzi do kolejnych strać w Ziemi Świętej, na Zachodnim Brzegu Jordanu. Tylko 19 i 20 czerwca zginęło czterech Izraelczyków, a 10 izraelskich żołnierzy odniosło rany; po stronie palestyńskiej zginęło co najmniej 7 osób, a ponad 100 zostało rannych.
Wojna domowa w Sudanie trwa już ponad dwa miesiące.
Ogień pojawił się w związku z awarią paneli fotowoltaicznych.
W tegorocznym zgromadzeniu synodalnym o synodalności weźmie udział 370 uczestników nie licząc ekspertów.
Siłowe wywożenie ukraińskich dzieci z terytoriów okupowanych i poddawanie ich przymusowej rusyfikacji stanowi jedno z najtragiczniejszych obliczy toczącej się wojny.
Byłoby wielkim dramatem, gdyby istniało seminarium, w którym nie poznaje się Jezusa ubogiego – powiedział do alumnów bp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. we wtorek 20 czerwca, w seminaryjnej kaplicy pw. Dobrego Pasterza. Eucharystia zakończyła kolejny rok formacji w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. Aktualnie w WSD, na pięciu kursach, studiuje 31 alumnów, wśród których jest trzech wyświęconych w tym roku diakonów oraz pięciu kleryków z roku propedeutycznego.
W tym tygodniu rusza renowacja wnętrza weneckiej bazyliki św. Marka. Mają być naprawione szkody spowodowane przez wpływającą do świątyni morską wodę. Jak podaje dziennik "L`Avvenire", koszt renowacji to 3,3 mln euro uzyskanych z ministerstwa kultury.
Grupa nastolatków weszła we wtorek do kościoła św. Rocha w Nicei, oblała się wodą święconą, a jeden krzyczał "Allahu Akbar" - muzułmański okrzyk oznaczający w języku arabskim "Allah jest największy".
Złamane została konstytucja i demokracja; poszerzyła się rana podziału i niezgody.
Biskupi Gregor Maria Hanke OSB, Stefan Oster SDB, Rudolf Voderholzer oraz kard. Rainer Maria Woelki czekają na synod o synodalności
„Od zawsze ogrom Wszechświata stanowi źródło zdumienia” – zauważa Papież w przesłaniu do uczestników letniej szkoły astrofizyki Obserwatorium Watykańskiego odbywanej właśnie w Castel Gandolfo. Chodzi tutaj o 24 młodych studentów i naukowców, niektórych już pracujących jako badacze, z 20 narodowości, często z krajów uboższych. Ojciec Święty zachęca ich do odważnego poznawania rzeczywistości z otwartością nie tylko na przewidywane wyniki, ale również na nieoczekiwane elementy.
Senat, grono profesorów, studentów i absolwentów Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, medioznawcy i dziennikarze pożegnali w kolegiacie św. Anny zmarłego 15 czerwca ks. prof. Michała Drożdża.
Kapituła nominowała trzy osoby. Bardzo cieszymy się z tego, że dwie z nich to dziennikarze pracujący w "Gościu Niedzielnym".
Opublikowany dzisiaj dokument roboczy (Instrumentu laboris) prac XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w październiku 2023 i 2024 r. na temat synodalności jest podzielony na dwie makro-sekcje. Stanowi owoc wkładu etapów diecezjalnych i kontynentalnych oraz przedstawia doświadczenia Kościołów na świecie, które cierpią z powodu wojen, nierówności, ubóstwa, ran spowodowanych nadużyciami.
Papież Franciszek przyjął we wtorek na audiencji w Watykanie prezydenta Kuby Miguela Diaz-Canel Bermudeza. Podczas rozmów kubańskiego przywódcy w Sekretariacie Stanu wspominano historyczną wizytę św. Jana Pawła II na Kubie w 1998 roku.
Mężczyźni często nie chcą opowiadać o trudnościach, zmaganiach wewnętrznych, żeby nie wyjść na słabych. Nie chcą też pokazywać, że borykają się z depresją lub innymi trudnościami natury psychicznej czy emocjonalnej – powiedział ks. Tomasz Trzaska.
72-letni duchowny zginął na dziedzińcu kościelnym, gdy wydawał pomoc mieszkańcom wsi.
W dniach 17-18 czerwca odbyła się doroczna pielgrzymka Polonii niemieckiej do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Neviges. Przewodniczył jej delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. Tradycja pielgrzymowania Polonii do Neviges sięga początków XX w. Tu znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej ofiarowana przez kardynałów Wojtyłę i Wyszyńskiego kilka tygodni przed konklawe w 1978 r.