„Od zawsze ogrom Wszechświata stanowi źródło zdumienia” – zauważa Papież w przesłaniu do uczestników letniej szkoły astrofizyki Obserwatorium Watykańskiego odbywanej właśnie w Castel Gandolfo. Chodzi tutaj o 24 młodych studentów i naukowców, niektórych już pracujących jako badacze, z 20 narodowości, często z krajów uboższych. Ojciec Święty zachęca ich do odważnego poznawania rzeczywistości z otwartością nie tylko na przewidywane wyniki, ale również na nieoczekiwane elementy.
„Nie bądźcie zadowoleni z efektów waszych studiów, dopóki was one także nie zaskoczą” – pisze Franciszek. Ponadto wzywa naukowców do niezapominania o używaniu innych dróg przydatnych do rozumienia świata niż astronomia – zwłaszcza podkreślając tutaj współczucie oraz miłość. Zauważa, iż wzajemne przyjazne relacje między uczestnikami szkoły letniej niewątpliwie mogą stanowić dobre pole rozwoju w tych kwestiach.
Jak zaznacza Papież w swoim przesłaniu, „najbardziej zdumiewającą rzeczą we Wszechświecie jest to, że mieści on w sobie stworzenia takie jak my, zdolne do obserwowania go z poczuciem zachwytu oraz do «zadawania mu pytań»”. Na końcu swojego tekstu Ojciec Święty zachęca do podtrzymywania w sobie umiłowania prawdy jako osobistej motywacji do działania. I wzywa jeszcze mocniej, aby nigdy nie stracić zdolności do odczuwania zdumienia, czy to w badaniach, czy to w życiu.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.