W nocy z niedzieli na poniedziałek 10 stycznia w dwóch kościołach w podparyskiej diecezji Saint-Denis doszło do profanacji, kradzieży i zniszczeń w dwóch kościołach. 7 stycznia podobny przypadek stwierdzono w kościele Saint Germain w Vitry-sur-Seine w diecezji Creteil.
W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej po raz pierwszy w Polsce można oglądać obraz Wita Stwosza "Św. Augustyn w celi". - To wydarzenie historyczne - powiedział właściciel obrazu, antykwariusz Tomasz Jabłoński.
12 września 2021 roku w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyła się beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Mijają właśnie cztery miesiące od tamtego uroczystego wydarzenia.
„Musimy zadać sobie pytanie, co możemy uczynić, aby przywrócić wartość pracy i jaki wkład możemy wnieść jako Kościół, aby została ona wyzwolona z logiki zwykłego zysku i mogła być przeżywana jako podstawowe prawo i obowiązek osoby, wyrażający i powiększający jej godność” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież kontynuując cykl katechez o św. Józefie mówił dziś o nim jako o człowieku pracy.
Zapraszamy sympatyków bł. kard. Wyszyńskiego, osoby zainteresowane naukami społecznymi, jak również wielbicieli dobrej książki historycznej na spotkanie online, które odbędzie się dziś 12 stycznia 2022 o godz. 18.00.
Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" uruchamia pomoc dla mieszkańców Afganistanu. Sytuacja w tym kraju jest dramatyczna. Według szacunków ONZ ponad połowa jego mieszkańców, blisko 24 mln ludzi, potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej.
– Musimy zrobić duży rachunek sumienia. Porównując suche liczby z badań CBOS, myślę, że bardziej zawinił Kościół jako instytucja niż to, co jest z zewnątrz – powiedział bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży podczas debaty „Wiara i niewiara polskiej młodzieży” zorganizowanej 11 stycznia przez Katolicką Agencję Informacyjną.
Arcybiskup Malty Charles Scicluna przestrzegł przed nazywaniem opętanymi przez diabła ludzi mających problemy ze zdrowiem psychicznym. Jednocześnie zauważył, że choć wiele zaburzeń wynika z problemów psychicznych, to nie oznacza to, iż diabeł nie istnieje.
Z powodu braku nowych powołań zamyka podwoje francuskie opactwo trapistów Notre-Dame des Neiges (Matki Bożej Śnieżnej) w regionie Ardèche. Decyzję o tym podjęło ostatnich dziesięciu mnichów w Wigilię Bożego Narodzenia, poinformował 11 stycznia francuski dziennik „La Croix”.
Procesja, śpiew starodawnych hymnów ku czci patrona Zakonu, kazanie i oddanie czci pustelnikowi sprzed 17 wieków – to utrwalone w tradycji Paulinów elementy niezwykłego nabożeństwa, które co roku przypomina mnichom o ich źródle i posłannictwie, także we współczesnych czasach, a wiernym świeckim o całkowitym zawierzeniu Bogu.
Nastąpiła zmiana modelu rodziny wielopokoleniowej i religijnej w rodzinę żyjącą w diasporze - każdy skupiony na sobie, bez pomysłu na spędzanie czasu razem. Aby temu przeciwdziałać, potrzeba przeobrażenia Kościoła-instytucji z jego kancelariami w miejsce, gdzie młodzi mogliby zawiązywać relacje, w Kościół który jest wspólnotą - powiedział bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży podczas debaty „Wiara i niewiara polskiej młodzieży” zorganizowanej we wtorek przez Katolicką Agencję Informacyjną.
We wczorajszym spotkaniu dla Korpusu Dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej uczestniczył między innymi nowy ambasador Wielkiej Brytanii. „Mimo trzydziestu lat służby dyplomatycznej byłem wzruszony, słysząc z jaką troską Franciszek mówi o problemach świata i jak ważne są one dla niego osobiście” – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim Christopher Trott.
Francja uczyniła kolejny krok w kierunku uznania człowieczeństwa nienarodzonych dzieci. W tych dniach wchodzi w życie prawo, które umożliwia rodzicom poronionych dzieci nie tylko wpisanie ich do ksiąg stanu cywilnego, ale także nadanie im imienia i nazwiska.
W 625. rocznicę powołania Wydziału Teologicznego UJ w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie odbyła się upamiętniajaca to wydarzenie uroczystość.
"Modlimy się, aby przemiany na rzecz dobra Kazachów dokonały się w klimacie zgody i pojednania, bez użycia siły i przemocy".
Sytuacja w Sudanie Południowym jest wciąż dramatyczna.
W zamachach zginęło co najmniej 200 cywilów, 10 tys. zmuszonych zostało do ucieczki
"Ksiądz nie może się powoływać na te same prawa do wolności wypowiedzi co satyryk czy naukowiec".
Może to doprowadzić do konieczności łączenia parafii, zamykania kościołów i zmniejszenia liczby odprawianych Mszy świętych.
"Żaden Kościół nie jest tak ubogi, żeby nie mógł dać czegoś innym Kościołom, a jednocześnie nie jest na tyle bogaty, żeby nie potrzebował innych Kościołów".