W kościele pw. św. Łukasza w Rui i jego okolicy znajdziemy m.in. zabytkową ambonę, kamienną gotycką chrzcielnicę, pietę; zabytkową monstrancję z XVIII w.; pozostałości płyt nagrobnych i kartuszy herbowych czy pomnik upamiętniający mieszkańców poległych na frontach I wojny światowej.
Najwięcej
egzekucji miało miejsce 3 czerwca 1886 roku w wiosce Namugongo, kilkanaście
kilometrów stolicy, Kampali. Kilkadziesiąt osób zostało poćwiartowanych lub
spalonych żywcem. 22 z nich jest dzisiaj świętymi Kościoła katolickiego. Zdjęcia: Krzysztof Błażyca
Uroczystości z okazji 50-lecia kanonizacji Męczenników z Ugandy, 3 czerwca 2014 r. zgromadziły ponad milion wiernych z 14 krajów Afryki. Zdjęcia: Krzysztof Błażyca
W kościele pw. św. Jerzego i MB Różańcowej 7 października abp Mieczysław Mokrzycki wraz z bp. Markiem Mendykiem nałożyli korony na wizerunek przywieziony przed laty z terenu Ukrainy do górniczego miasta.
W kościele pw. św. Michała Archanioła w Polkowicach uczniowie miejscowej Katolickiej Publicznej Szkoły Podstawowej spotkali się z ks. Tomaszem Ślazykiem, którzy przywiózł do nich relikwii bł. Carla Acutisa.
Dzwon Nadziei poświęcony 14 sierpnia w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach dotarł do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Winnicy w Ukrainie.
Podczas gali XVII edycji Konkursu Dziennikarskiego Silesia press 2022 dyplom uznania za profesjonalizm w przekazywaniu informacji społeczno-religijnych, ekonomicznych i kulturalnych w nowej formie otrzymało radio eM. Nagrodę odebrał dyrektor radia ksiądz Rafał Skitek.