Komentarze 7
 • fundamentalista
  15.10.2019 13:13
  Nareszcie ! po raz pierwszy od iluś tam artykułów Ktoś dotknął tych tematów .


  Zaimka dzierżawczego "mój " w stosunku do ORGANIZACJI , w języku polskim używa się tylko w stosunku do ciał na które ma się niejaki wpływ .Mówię "mój kościół"' bo mam na niego wpływ, mówię "ich kościół " bo "oni " decydują .Jaki wpływ na kościół mam ja ? żaden .

  Dlatego proszę się nie dziwić podziałowi na "my i oni" , Niby wszyscy równi ale niektórzy są równiejsi , a kiedyś w tym ciemnym średniowieczu lud Rzymu brał udział w wyborach papieża , a dlaczego nie ?
  skąd ta dyskryminacja laikatu ? WSZYSCY jesteśmy dziećmi Ducha św. wiec w czym problem ? bo... że ktoś tam, jakiś infułat coś tam podał jako uzasadnienie … ja , mogę podobnych uzasadnień i anty-uzasadnień ….po złotówce pęczek . Widzi Pani kontekst historyczny się zmienił ,laikat już nie czuje kompleksów niewykształcenia w stosunku do duchowieństwa … to implikuje poważne problemy 'dlaczego TYLKO oni a nie my " Biblijny uzasadnień brak , owszem zwór biblijny sprawowania władzy to Salomon ... który kapłanem nigdy nie był .

  Trąciła pani temat który stanowi u nas w k.k. tabu , nigdy się tym publicznie nie mówi nie dyskutuje ... ale każdy wie i co pod nosem powie to powie .


  Nie ma odnowy kociła bez uaktywnienia laikatu , zaś laikatu nie da się zmobilizować samymi tylko pięknymi słowami bez koncesji natury wpływu na władzę … i tutaj kończy się dyskusja , po chrystusowemu tak albo nie .

  Ze swej strony to osobiste ale dotyczy samej metody myślenia , jak w tej materii "obowiązuje "w k.k. otóż nawet w obliczu poważnych trudności instytucja działa jak człowiek który stosując tą samą metodę pracy spodziewa się innych rezultatów niż uprzednio uzyskiwał .
  • Katolik k
   15.10.2019 15:45
   masz racje.Nic nie mamy do gadania.Gdy nasz proboszcz chcial sprzedac sale katechetyczna wybudowana przez naszych rodzicow,ktora jak zapewniali poprzedni proboszczowie i biskup jest nasza okazalo sie,ze nie mamy nic do gadania.Sprzedali pomimo sprzeciwu calej parafi.
   • fundamentalista
    15.10.2019 21:08
    Eh ! Żeby to tylko takie wypadki !

    To co p. Redaktor napisała ...to może być temat rzeka . Dziwne samo słowo JEDNOŚĆ powinno być kanonem w k.k. Cóż ale jak dwóch ludzi mówi , wymawia to samo słowo może ono znaczyć zupełnie co innego .
   • Katolik k
    16.10.2019 13:03
    sa gorsze.Psa mozna jednak kopac tylko do czasu.Kiedys sie odwroci i pogryzie.Pogarda jaka duchowienstwo traktowalo glodujacy lud Francji zmiotlo kosciol razem z dworem.
 • fundamentalista
  16.10.2019 19:46

  Żeby tylko tyle ....my laikat i duchowieństwo jesteśmy z innych światów , inny język , inny aparat pojęciowy .Cóż w końcu całe wieki usilnie nad tym pracowano i końcu się udało ,jesteśmy ofrębnymi światami .

  Eh ! ani p. Jerzy Urban ani nikt inny tak nie osłabi tak optymizmu jak kardynał ....
  "Dajcie świadectwo wiary i opowiadajcie o waszym osobistym spotkaniu z Bogiem " O czym ty człowieku mówisz ? Parę razy w życiu odczułem Jego obecność bliżej niż zwykle , bliżej ale .... o tym się nie da powiedzieć ... to nie do opowiedzenia . Więc jak ma wyglądać to "świadectwo " w oczach ateistów to może być potencjalne skierowanie do psychiatry , nigdy nie słyszałem o tej metodzie ewangelizacji która polega na ośmieszaniu kościoła .
  A jak powinno wyglądać świadectwo kościoła wg. Biblii , rzeczywiście nie zna "tej Książki " ?

  Ale tutaj Cię zaskoczę , to że duchowni żyją na osobnym garnuszku to...prawidłowość wyrażona jeszcze w ST , problem w czym innym , oto jedno z przykazań kościelnych wyraża obowiązek dbania o stan materialny tegoż kościoła , i jest on interpretowane jak "szosa jednokierunkowa" laikat ma dbać o duchowieństwo ale duchowieństwo o laikat niekoniecznie , a skąd to się wzięło ?

  Z BRAKU WŁADZY ŚWIECKIEJ KOŚCIOŁA , takiej jak kiedyś cesarz , tego brak kościołowi , duchowieństwo jest bezradne w sprawach zarządu kościołem , papież to tylko szef służby przykościelnej ale już nie namiestnik kościoła , w sprawach laikatu ...nie robi nic , owszem niekiedy śle gorące wezwania do władz państwowych aby uczyniły to lub tamto w rzeczy samej przyznając się ,że namiestnikiem Chrystusa na kościół nie jest , co najwyżej namiestnikiem d/s służby liturgicznej ale już do niczego więcej .

  Odnowa kościoła polega na ZMIANIE ŚWIADOMOSCI , na OŚWIACIE RELIGINEJ , ale do tego duchowieństwo nie nie kwapi ....bo ma taki interes .
  Ani Twoje a ni moje słowa które dzięki cierpliwości Admin. tutaj padną niewiele zmienią , to kwestia łaski oświecenia via Duch św. a my na miarę swoich możliwości powtarzajmy jak mantrę to ,że POTRZEBNY JEST NAMIESTNIK CHRYSTUSA W KOSCIELE a papież w żaden sposób na to określenie nie zasługuje to zaledwie drobniuteńki wycinek spraw którymi żyje kościół .Do Mojżesza czy św. Pawła nie da się porównać .

  Wiesz dlaczego ileś tam OBOWIĄZKÓW wynikających z Biblii jest niewypełnianych ? bo via świątynia , via duchowieństwo sa one NIE DO WYPEŁNIENIA , więc wstydliwie są przemilczane . np, kwestia lichwy , laikat to by załatwił od ręki np. wyrzucając renegatów ze wspólnoty ,ale strach przed ZORGANIZOWANYM laikatem jest większy niż dbalość o Kościół , zastrzegam się , jest to moje domniemanie.

  Piszesz ,że ksiądz wbrew parafii sprzedał … a jakiż to problem , jakby był WYDZIELONY MAJĄTEK laikatu , to mógłbyś jedynie ironicznie wzruszyć raminami sprzedali ? no cóż ...to nie będą mieli , proste prawda ?Problem z klerem poleaga a tym ,że będąc drobnosieńką cząstką kościoła zarządza CAŁOŚCIĄ majątku , a to juz rodzi pokusy ...takie a nie inne , ok?
  • Katolik k
   17.10.2019 21:15
   nie chodzi o sama sprzedaz ale sposob w jaki to zrobil proboszcz z biskupem.Z oczywistych wzgledow nazwisk nie podam.Zwolano nawet wszystkich parafian liczac,ze nie odwaza sie sprzeciwic.Padly argumenty.Glosowanie bylo jawne.Jeden za sprzedaza jeden sie wstrzymal.Cala reszta sprzeciw.Argument byl jasny.Dzis religia w szkole jutro ja ze szkoly wyrzuca.Nie bedziemy budowac ponownie skoro jest i i tak utrzymujemy na dodatek co tylko znowu wyremontowalismy i unowoczesnili.Wtedy proboszcz pokazal nam co naprawde o nas mysli.Biskup zdanie podtrzymal.Co zrobili z pieniedzmy skoro sie okazalo,ze jednak to ich a nie nasze nie interesuje mnie ale na misje i Caritas nie poszly.Oczywiscie teraz proboszcz prosi o datki na remont kosciola.Napewno czesc ludzi da.Czesc jednak juz nie.Jaka jest gwarancja,ze kosciola teraz nie sprzedadza?
   • fundamentalista
    18.10.2019 11:14
    Widzisz istnieje pojęcie strategii i taktyki , W kategoriach taktyki ekonomicznej duchowieństwo jest niezrównane , w kategoriach "tu i teraz mistrzowskie , jednak gubi się w kategoriach strategii tj . celów długofalowych .

    To o czym piszesz dało doraźny zysk ale długofalowe straty , bo przecież następnym razem lud boży ani tak hojny ani tak ofiarny już nie będzie .Saldo moim zdaniem jest ujemne . Na tym "interesie "kościół stracił także finansowo , a jak się prowadzi ? interesy no spytaj ks. co tym pisze Syrach .

    Spytaj księdza jakie są wsp. formy grzechu Ananiasza i Safiry to moim zdaniem był to : oszukanie kościoła .Z pewnością "utopi Cię w nadmiarze słów albo ucieknie .

    Konfucjusz powiedział ,że człowiek nie potyka się nie o góry ale o kretowisko, kościół przewraca się nie o spory dot, credo ale o takie sprawy j/w.


    A ja idzie o saldo wieloletnie kościoła , to ekonomiczne to w czasach komuny kościół wybudował ok. 1500 obiektów sakralnych dzisiaj z całym tym swoim sprytem o którym pisałeś i … z cala bezwzględnością nie jest w stanie zrobić nawet części tego dzieła , cóż , chytry da razy traci …


    Ale my laikat tez mamy swoje "za uszami" skoro "dorobiliśmy się" takiego a nie innego duchowieństwa to należy mu patrzeć na ręce, nie trzeba przemocy czy naskoków słownych , potrzeba KONSEKWENCJI a my jej nie mamy , jak przyglądam duchowieństwu to przy takiej postawie wymięknie błyskawiczne , spokornieje[ znam ja ich ] , ale my mamy krótką pamięć , czasem warto być pamiętliwym [ to ni to samo co mściwym ]

    Czyści jako gołębie a przebiegli jako węże , ot co .
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8