Najważniejsze jest budzenie świadomości i odpowiedzialności za Kościół misyjny – uważa ks. Marceli Prawica, najstarszy misjonarz pochodzący z diecezji radomskiej. Od 1973 roku pracuje na misji w Chingombe w Zambii.
Kapłan obecnie przebywa na urlopie w Polsce. Ks. Marceli opowiada, że po czterech latach kapłaństwa, zaczął starać się o pozwolenie wyjazdu na misje. – Bp Piotr Gołębiewski powiedział, że lepiej gdybym poszedł na KUL studiować teologię moralną i zajął jego miejsce w seminarium w Sandomierzu. Potem stwierdził jednak, że nie może dłużej się przeciwstawiać, gdyż mogłoby się okazać, że stawia opór Duchowi św. Mogłem więc rozpocząć przygotowania do misji – wspomina ks. Prawica.
Od prawie 40 lat pracuje w Chingombe w Zambii. Gdy rozpoczął posługę duszpasterską do najdalszej kaplicy miał prawie 300 kilometrów. – Początki były trudne, każdy z nas musiał we własnym zakresie szukać środków na funkcjonowanie misji. Nie było wówczas Centrum Formacji Misyjnej, nie było również żadnego biura misyjnego. Dzisiaj ludzie tam żyją biednie. Otrzymujemy od nich dary w postaci żywności. Przy tej okazji chciałbym bardzo podziękować parafii św. Mikołaja w Końskich, która wspiera misję. Mam w pamięci niezwykłą postawę jednego z wiernych, który przekazał nam aż 3 tys. euro. Kościół rośnie w Zambii, ale głodne dzieci potrzebują naszego wsparcia, ubrań, mundurków do szkoły. Mamy również przedszkole, do którego uczęszcza siedemdziesięcioro dzieci – opowiada misjonarz z Afryki.
Ks. Marceli Prawica przez większość czasu spędzonego w Chingombe posługiwał tam sam, choć przez te lata pojawiali się tam inni misjonarze, między innymi kardynał Adam Kozłowiecki. Chingombe to misja położona w górach. Założyli ją jezuici w 1914 roku. W Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu znajduje się aula misyjna im. ks. Marcelego Prawicy. W sali gromadzone są wszelkiego rodzaju pamiątki misyjne.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.
18 listopada 1965 r. polscy biskupi podpisali się pod orędziem do biskupów niemieckich.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.