Biskupi trzech kontynentów odwiedzili diecezję tarnowską. Było to wyjątkowe doświadczenie wiary.
Z okazji 225-lecia Kościoła tarnowskiego, a na zaproszenie bp. Wiktora Skworca, do naszej diecezji przyjechali biskupi z tych diecezji Azji, Afryki i Ameryki Południowej, w których obecnie pracują tarnowscy kapłani oraz osoby świeckie. Wśród gości byli: z Konga – abp Anatole Milandou, bp Victor Bagna i bp Daniel Mizonzo z Boliwii – bp Jorge Herbas Balderrama i bp Bonifacy Antoni Reimann; z Brazylii – bp José Luís Azcona Hermowo i bp Francisco Canindé Palhano; z Peru – bp Isidro Barrio Barrio, bp Pedro Barreto Jimeno, bp Gerardo Antonio Zerdín Bukovec; z Czadu – abp Matthias N’Gartéri; z RCA – bp Armando Gianni, bp Rino Perin; z Kamerunu – abp Joseph Atanga i z Kazachstanu – bp Janusz Kaleta, nasz diecezjanin.
Trzeba wstać!
Od 19 do 26 IX misyjni goście odwiedzili parafie naszej diecezji. Doświadczali wspólnoty Kościoła lokalnego, poznawali rodzinne strony misjonarzy, spotykali się z ich bliskimi. Zwiedzili również miejsca związane ze świętymi i błogosławionymi Kościoła tarnowskiego. Byli też w Tuchowie, Zabawie, Łagiewnikach i Kopalni Soli w Bochni. Odwiedzili Tarnów i parafię pw. bł. Karoliny, a także muzeum diecezjalne. – Jestem pod wrażeniem tego miejsca. Można tu spędzić cały dzień, by podziwiać i kontemplować – mówił bp José Luís Azcona Hermowo.
W parafiach nie tylko uczestniczyli w nabożeństwach, ale również spotykali się z diecezjanami. – Na jednym z nich zapytano, co Kościół brazylijski może zaoferować kościołowi w Polsce – wspomina ks. Kazimierz Skórski, misjonarz z Brazylii. – Biskup odpowiedział, że na pewno zaangażowanie świeckich. Zauważył, że u nas świeccy siedzą w ławkach. Zbyt mało wychodzą, aby się podjąć misji czy odpowiedzialności za Kościół. W Brazylii świeccy robią wszystko – celebrują liturgię słowa Bożego, koordynują ruchy i stowarzyszenia – wylicza misjonarz.
Misyjne zaplecze
Najważniejszym punktem wizyty była wspólna Eucharystia w tarnowskiej katedrze, obchodzona również jako jubileusz misjonarzy. – Dobrze, że tu przybyliście, aby doświadczyć Kościoła w Polsce, ojczyźnie bł. Jana Pawła II i wszystkich polskich misjonarzy i misjonarek – mówił w homilii pasterz Kościoła tarnowskiego. – Jest to również okazja do poznania ich ojcowizny, do spotkań z rodzicami i rodzeństwem misjonarzy; także do spotkań z rodzinami parafialnymi, w których wyrosły ich powołania do służby Ewangelii. Stanowią one często duchowe i materialne zaplecze dla misjonarskiej posługi – podkreślał bp Skworc.
W Tarnowie odbyło się również sympozjum misyjne, podczas którego ukazano zaangażowanie naszej diecezji w posyłanie misjonarzy i współpracę z nimi. Głos zabrali również goście, przedstawiając życie swoich wspólnot diecezjalnych. – Było to piękne doświadczenie powszechności Kościoła i komunii – podkreśla ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Wydziału Misyjnego tarnowskiej kurii.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.