Czy będzie stanowisko KEP ws. sytuacji po wyborach?

Biskupi na zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Przemyślu po pierwszej turze głosowania przełożyli wybór sekretarza generalnego KEP na sobotę.

Pierwotnie biskupi mieli wybrać sekretarza KEP w piątek. Jak poinformował PAP rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch, w piątek odbyła się pierwsza tura głosowania. "Kolejne głosowania, które wyłonią sekretarza generalnego, zostały przeniesione na sobotę" - dodał Kloch.

Biskupi podczas piątkowych obrad wybrali natomiast przewodniczącego komisji ds. misji. Został nim ordynariusz ełcki biskup Jerzy Mazur. Zastąpi on biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca, które tę funkcję pełnił przez dwie kadencje.

Przewodniczący KEP, metropolita przemyski abp Józef Michalik powiedział przed rozpoczęciem posiedzenia, że jest bardzo dużo tematów, które zostaną poruszone podczas trzydniowych obrad. "Trzeba ustalić program duszpasterski na przyszły rok, kalendarz zajęć, rytm spotkań; trzeba ustalić, jakie tematy (poruszać - PAP) w listach pasterskich, jakie inicjatywy duszpasterskie podjąć" - dodał.

Na pytanie dziennikarzy, czy biskupi odniosą się do sytuacji politycznej po wyborach, abp Michalik zaznaczył, że "obecność w Polsce każe odpowiedzialnie spojrzeć na to, co się wydarzyło".

"Myślę, że bez dodatkowego budzenia społecznego, budzą się serca ludzi w zdrowej reakcji na barbarzyńskie wypowiedzi czy tendencje, które są obliczone na płytką popularność, ale ma ona krótkie nogi" - powiedział metropolita przemyski.

Rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch, pytany przez dziennikarzy na konferencji prasowej, czy będzie oddzielne stanowisko KEP ws. sytuacji politycznej po wyborach, odpowiedział, że "nie przypuszcza".

"Być może będzie coś w komunikacie, ale trudno w tej chwili przypuszczać. Bo cóż powiedzieć, oprócz tego, że są to demokratyczne wybory Polaków. Taki jest skład Sejmu, jaki wybrali ludzie. Takie są prawa demokracji i nikt nie wymyślił lepszego sposobu. Natomiast w demokracjach bywa różnie, była (w Sejmie - PAP) Polska Partia Piwa, a w Europie tu i ówdzie popularna jest Partia Piratów" - dodał.

Ks. Kloch zaznaczył, że dyskusja o zdejmowaniu krzyża w Sejmie pokaże, jak szanowani są obywatele o różnych przekonaniach religijnych. Rzecznik zaznaczył, że jeśliby doszło do zdjęcia krzyża, ludzie wierzący "czuliby się obywatelami drugiej kategorii". "Skoro w polskim parlamencie są osoby wierzące i niewierzące, a polska konstytucja mówi o możliwości obecności symboli religijnych w przestrzeni publicznej, zachowujmy konstytucję" - podkreślił ks. Kloch.

Wybór sekretarza generalnego KEP to najważniejszy punkt obrad 356. zebrania plenarnego Episkopatu. Sprawujący od czterech lat tę funkcję abp Stanisław Budzik został mianowany metropolitą lubelskim.

Według źródeł PAP zbliżonych do Episkopatu, najpoważniejszym kandydatem na stanowisko sekretarza jest biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej bp Wojciech Polak, który sprawuje urząd przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Polonii i Polaków za Granicą. Jego konkurentami są biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Marek Jędraszewski i biskup pomocniczy diecezji koszalińskiej Krzysztof Zadarko.

Podczas obrad, które potrwają do niedzieli, biskupi wyłonią też m.in. członków nowego zespołu ds. ewangelizacji i zatwierdzą obrzędy pogrzebu związane z kremacją ciała. Hierarchowie wybiorą także przewodniczącego komisji mieszanej ds. współpracy między Episkopatem a zakonami oraz delegatów i duszpasterzy różnych gremiów, m.in. krajowego duszpasterza środowisk twórczych.

Zebranie plenarne zakończy się mszą św. w katedrze przemyskiej w niedzielę 16 października. W tym dniu przypada 33. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Eucharystia będzie dziękczynieniem za wyniesienie Jana Pawła II na ołtarze. Będzie jej przewodniczył abp Józef Michalik, obchodzący w tym dniu srebrny jubileusz sakry biskupiej, a homilię wygłosi kard. Stanisław Dziwisz.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5