Jeszcze przed planowanym na 22 września przybyciem Benedykta XVI do Niemiec w Berlinie rozpoczną się przygotowania do innego wielkiego wydarzenia w tym mieście, jakim będzie 34. europejskie spotkanie młodych organizowane na przełomie bieżącego roku przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé.
Przygotowania do tego wielkiego spotkania młodzieży rozpoczną się 18 września „modlitwą otwarcia” w katedrze św. Jadwigi, poinformowała archidiecezja berlińska. Organizatorzy oczekują, że w spotkaniu w dniach 28 grudnia-1 stycznia 2012 roku weźmie udział 40 tysięcy młodych ludzi z całej Europy.
Przez całą jesień bracia Wspólnoty będą odwiedzać różne podberlińskie miejscowości, aby przy miejscowych parafiach tworzyć lokalne grupy przygotowań. Ponadto, od poniedziałku do soboty będą się zbierali o 12.30 na południową modlitwę w kościele Matki Bożej na ruchliwym Alexanderplatz. Centrum przygotowań do spotkania rozpocznie działalność 19 bm. na Max-Brunnow-Straße 4 w stołecznej dzielnicy Lichtenberg.
Wspólnota z Taizé w miejscowości o tej samej nazwie we francuskiej Burgundii jest symbolem ruchu ekumenicznego. Założona pod koniec II wojny światowej przez Brata Rogera Schutza (1915-2005) jest miejscem spotkań młodzieży z różnych wyznań z całego świata. We Wspólnocie żyje stu braci, pochodzących z ponad 25 krajów, w tym również z Polski – protestantów i katolików.
Od 1978 roku Wspólnota organizuje rokrocznie sylwestrowe spotkania młodzieży w jednym z dużych miast europejskich. Czterokrotnie były to miasta polskie: dwukrotnie Wrocław (w latach 1989 i 1995) oraz po razie Warszawa (1999) i Poznań (2009). Na ziemi niemieckiej spotkania takie odbywały się dotychczas w Kolonii (1984), Monachium (1993), Stuttgarcie (1996) i Hamburgu (2003). Berlin będzie więc piątym miastem niemieckim, które przyjmie młodych ludzi z naszego kontynentu.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.