Hiszpania: Wniebowzięcie i młodzi

W Hiszpanii tajemnica Wniebowzięcia Matki Bożej czczona była na długo przed ogłoszeniem dogmatu, a sama uroczystość bogata jest w wiele lokalnych tradycji. Wielu uważa ją za najpopularniejsze hiszpańskie święto maryjne, stąd w lokalnych procesjach uczestniczą rzesze wiernych. Dzisiaj jednak, dzięki młodzieży, wszystkie drogi prowadzą do Madrytu…

Tajemnica Wniebowzięcia Matki Bożej była czczona na długo przed ogłoszeniem dogmatu. Tak było w pobożności ludowej, a znani hiszpańscy malarze – zwłaszcza barokowi – kompozytorzy i poeci zgodnie podkreślali, że Maryja została wzięta do nieba, ponieważ była Matką Jezusa Chrystusa, Syna Bożego.

Wśród wielu lokalnych tradycji związanych z dzisiejszym świętem na szczególną uwagę zasługuje La Verbena de la Paloma w Madrycie oraz tzw. Misterium z Elche. Mieszkańcy stolicy tłumnie biorą udział w procesji z wizerunkiem Matki Bożej czczonej pod wezwaniem „Virgen de la Paloma”, a następnie w ulicznych zabawach, które trwają do późnych godzin nocnych. Z kolei mieszkańcy Elche, pięknie położonej miejscowości w pobliżu Alicante na południu Hiszpanii, od dziesiątków lat przedstawiają scenę Wniebowzięcia Matki Bożej w tutejszej bazylice. Piękno widowiska ściąga pielgrzymów i turystów zarówno z kraju jak i z zagranicy. Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich obchodzą natomiast święto swojej patronki Matki Bożej Candelaria. Jej sanktuarium odwiedza rocznie ponad 2,5 mln osób.

Dzisiaj jednak wszystkie drogi w Hiszpanii prowadzą do Madrytu. Dobiegły końca Dni w Diecezjach i młodzi pielgrzymi wyruszyli do stolicy na Światowe Dni Młodzieży. Ponad 450 tys. zarejestrowanych pielgrzymów ze 193 krajów świata zamieszka w parafiach, szkołach, ośrodkach sportowych i w domach prywatnych. Jutro wieczorem kard. Antonio María Rouco Varela odprawi uroczystą Mszę inauguracyjną. W głównym wydarzeniu z Papieżem na Cuatro Vientos organizatorzy spodziewają się miliona osób. Przez najbliższe dni Madryt stanie się młodzieżową stolicą świata.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8