Ponad 500 ewangelizatorów Przystanku Jezus gotowych jest do spotkania z młodzieżą biorącą udział w XVII festiwalu rockowym „Przystanek Woodstock” organizowanym przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka. Dziś rusza festiwal muzyczny „Przystanek Woodstock”, na który do Kostrzyna przybyło już ponad 100 tys. osób
Uczestnicy PJ, którzy przez cały rok przygotowywali się do posługi ewangelizacyjnej uczestnicząc w rekolekcjach i warsztatach będą towarzyszyć swoim rówieśnikom.
Dziś woodstockowe pole odwiedzi wojewoda lubuski Helena Hatka. Celem jej wizyty jest ostateczne sprawdzenie gotowości służb do działania w trakcie imprezy oraz udział w oficjalnym otwarciu XVII PW.
Młodym ewangelizatorom PJ pobłogosławił biskup zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt na zakończenie Mszy św. rozesłania, której przewodniczył w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Biskupi i księża udzielali błogosławieństwa indywidualnie każdemu z ewangelizatorów wyruszających na Pole Woodstockowe. Do dyspozycji ludzi młodych jest ponad 200 osób duchownych: 60 księży, prawie 100 kleryków i ok. 50 sióstr zakonnych. Ewangelizatorami jest także około 300 osób świeckich.
PJ rozpoczął się 31 lipca i potrwa do 7 sierpnia, natomiast festiwal muzyczny „Przystanku Woodstock” zakończy się 6 sierpnia.
Od początku PJ sesje rekolekcyjne prowadzi pomysłodawca „Przystanku Jezus”, ordynariusz diecezji koszalińsko–kołobrzeskiej bp Edward Dajczak, ówczesny bp pomocniczy diecezji zielonogórsko–gorzowskiej, na terenie której „Przystanki” są organizowane.
Ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Stefan Regmunt zachęcał i zapraszał kapłanów do posługi ewangelizacyjnej podczas obydwu „Przystanków” skupiających rzesze młodzieży. Hierarcha uważa, że takie spotkania ludzi młodych są doskonałym momentem do udzielenia odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań.
W liście pasterskim bp Regmunt napisał m.in.„Spotkania te często mają ogromny wpływ na życie młodych, którzy poszukują głębszego sensu życia jak i mają wiele pytań, z którymi nie zawsze chcą się zmierzyć w ramach duszpasterstwa parafialnego. Wykorzystajmy dobrze tę okazję do odkrywania przez młodych prawdziwego oblicza Chrystusa i wspólnoty Kościoła”.
Jerzy Owsiak podczas spotkania organizacyjnego u wicewojewody lubuskiego Jana Świrepo wyraził zadowolenie, że każdego roku współpraca obu „Przystanków” coraz lepiej się układa, a od dwóch lat jest - w jego ocenie - bardzo dobrze.
Ks. Artur Godnarski ze Wspólnoty św. Tymoteusza, odpowiedzialny za Ogólnopolską Inicjatywę Ewangelizacyjną, zapewnił, że w trakcie Przystanku Woodstock, będą obecni świeccy i duchowni ewangelizatorzy, którzy przez cały rok przygotowywali się do posługi ewangelizacyjnej.
Kapłan podkreślił, że „Przystanek Jezus nie jest religijną kolonią, czy miło spędzanym czasem dla wypoczynku. Jest to dzieło ewangelizacyjne, do udziału w którym zaproszone są osoby formujące się przez cały rok we wspólnotach, grupach i ruchach przykościelnych, zdolne podjąć misję wśród swoich rówieśników”.
Na PJ do Kostrzyna przyjechali także uczestnicy z krajów Unii Europejskiej, zarówno obywatele tych państw, jak i Polacy mieszkający czasowo w Niemczech, Czechach, Słowacji, Irlandii, Szkocji, Holandii, Francji. Udział biorą mieszkańcy Białorusi i Ukrainy.
Przemysław Pikuła z Biura Prasowego wojewody poinformował, że priorytetem organizatorów woodstockowej imprezy oraz służb wojewody jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom.
Podczas Festiwalu pomoc będzie udzielana w sześciu terenowych punktach medycznych oraz w szpitalu polowym. W nagłych przypadkach interweniować będą ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Za sceną znajduje się Centrum Dowodzenia oraz Centrum Bezpieczeństwa, gdzie działa komisariat policji, stacja sanepidu oraz jednostka straży pożarnej.
Nad bezpieczeństwem uczestników czuwać będzie tysiąc wolontariuszy tworzących „Pokojowy Patrol”. Są to osoby przygotowane do udzielania pierwszej pomocy. Organizatorzy zapewnili również ochronę ze strony profesjonalnej agencji, zajmującej się na co dzień zapewnianiem bezpieczeństwa osób i mienia.
Zaprezentowano orędzie na LIX Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.
Czyli o nietypowych wyzwaniach podejmowanych przez zakonnice.
Zobacz wzruszający filmowy dokument o Słudze Bożej Helenie Kmieć. Dziś 8. rocznica jej śmierci.
Niektórzy z nich są w podeszłym wieku i w złym stanie zdrowia.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.