Dziś rozpoczyna się 21. edycja Przystanku Jezus - inicjatywy ewangelizacyjnej odbywającej się przy Festiwalu Pol'and'Rock, stworzonej tak, by uczestnicy festiwalu mogli usłyszeć przesłanie Dobrej Nowiny.
Jak wyjaśnił PAP ks. Damian Piątkowiak z ekipy medialnej Przystanku Jezus, ideą Przystanku Jezus jest myśl, że skoro na Festiwal Pol'And'Rock (wcześniej Przystanek Woodstock) przyjeżdżają tysiące ludzi, warto z nimi być i dać im szansę, by mogli tam właśnie usłyszeć Ewangelię.
Poinformował, że w tegorocznej edycji Przystanku Jezus bierze udział 130 ewangelizatorów. Są to głównie osoby świeckie, choć wśród nich jest także 10 księży i kilkanaście sióstr zakonnych.
"Jest to grono trochę mniejsze niż w poprzednich latach. Powodem jest pandemia i krótki czas zapisów" - wyjaśnił.
Dodał, że wszyscy ewangelizatorzy na co dzień formują się w różnych grupach i wspólnotach katolickich oraz żywo uczestniczą w życiu Kościoła. "Wtedy dopiero można stanąć do posługi ewangelizacyjnej" - zastrzegł.
Ks. Piątkowiak zaznaczył, że ewangelizacja polega przede wszystkim na osobistym spotkaniu ewangelizatorów z uczestnikami Festiwalu Pol'And'Rock.
"Te spotkania są pierwsze i najważniejsze. To są rozmowy, okazja do zadawania ważnych pytań. Oprócz tego Przystanek Jezus ma swoją małą scenę zaraz obok Festiwalu Pol'And'Rock, na której będą prezentowane m.in. animacje zespołów grających muzykę chrześcijańską" - poinformował.
Dodał, że uczestnicy spotkań będą także mieli okazję do zadawania pytań obecnym na Festiwalu księżom. Będzie też okazja do wspólnej modlitwy.
Ks. Piątkowiak przypomniał, że w poniedziałek rozpoczynają się rekolekcje dla ewangelizatorów w bazie Przystanku Jezus w Płotach, które poprowadzi biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak. Rekolekcje potrwają do środy włącznie.
"Ewangelizatorzy codziennie będą uczestniczyć w mszy św. oraz wspólnej modlitwie uwielbienia. Od czwartku ruszą animacje muzyczne zespołów chrześcijańskich na naszej scenie oraz konferencje zaproszonych gości. Będą też warsztaty dla ewangelizatorów, które przygotują ich do posługi ewangelizacyjnej" - podkreślił.
"Owoce Przystanku Jezus są ogromne. To są dziesiątki ludzi, którzy dzięki obecności ewangelizatorów odbyli ważne rozmowy, skorzystali z sakramentów. Niektórzy z nich - niegdyś uczestnicy Przystanku Woodstock - dziś regularnie przyjeżdżają na Przystanek Jezus jako ewangelizatorzy, bo to tu doświadczyli pierwszego, konkretnego spotkania z Jezusem, z wiarą, i chcą to przekazywać dalej" - ocenił.
Przystanek Jezus powstał w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w 1999 r., jako forma duszpasterskiej opieki nad młodzieżą zgromadzoną na Festiwalu Woodstock. Pierwszy raz odbył się w Żarach. Inicjatorem pierwszego Przystanku Jezus był bp Edward Dajczak - ówczesny biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, a organizatorem jest Wspólnota św. Tymoteusza - Katolickie Stowarzyszenie w służbie Nowej Ewangelizacji z Gubina.
Co roku w Przystanku Jezus uczestniczą ewangelizatorzy z Polski i z zagranicy. Są wśród nich duchowni, siostry zakonne, klerycy, ale prawie dwie trzecie stanowią świeccy, głównie młodzież. Wśród wykorzystywanych form ewangelizacji są m.in. pantomima, teatr, koncerty muzyczne, taniec, prezentacje parateatralne, modlitwa itp. Młodzi ludzie mają także okazję do spotkań indywidualnych, spowiedzi i modlitwy, każdy może wziąć udział w Eucharystii.
Przystanek Jezus jest objęty patronatem Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).