Z dyrektorem Caritas Polska – ks. dr Marianem Suboczem – o integracji i zapobieganiu wykluczeniu społecznemu imigrantów rozmawiała Marta Walasik-Sałek.
Zainspirowani działaniami Fundacji Ocalenie zatrudniliśmy w roku 2009 doradców międzykulturowych – kobiety narodowości czeczeńskiej, które są w Centrach odpowiedzialne za dialog międzykulturowy. W roku 2009 i 2010 w ramach projektu „Laboratoria integracji” analizowaliśmy dobre praktyki stosowane w Europie Zachodniej w integracji imigrantów. Robiliśmy to po to, żeby instytucje publiczne oraz organizacje pozarządowe w Polsce dysponowały wiedzą, co jest sprawdzonymi rozwiązaniami w pracy na rzecz imigrantów. Owocem tych prac są dwie publikacje dotyczące tych rozwiązań instytucjonalnych i ich możliwości zastosowania w Polsce: „Laboratoria integracji. Lekcje z doświadczeń brytyjskich, belgijskich, katalońskich i portugalskich” oraz „Laboratoria integracji. Obserwacje i notatki praktyczne”. Zorganizowaliśmy też przy tej okazji konferencję, na której byli eksperci zagraniczni dzielący się z nami swoimi doświadczeniami.
Od września 2010 roku Caritas Polska realizuje projekt: „Praktyki Integracji. Wypracowanie Metod i Narzędzi do Oceny Skuteczności Polityki Integracyjnej”.
Jego celem jest:
- wypracowanie metody koordynacji i ewaluacji współpracy organizacji pozarządowych, organów samorządowych i organów władzy centralnej na rzecz wspólnego prowadzenia polityki integracyjnej;
- poprawa jakości obsługi cudzoziemców poprzez upowszechnienie zbieranych doświadczeń wśród organizacji pracujących przy realizacji projektów integracyjnych;
- poprawa polityki integracyjnej poprzez wymianę doświadczeń, lokalizację braków oraz niwelacje dublujących się działań.
Czy Caritas Polska uczestniczy w debacie na temat polityki migracyjnej?
Caritas Polska jest doświadczona w realizowaniu programów pomocowych na rzecz imigrantów i jej opinia jest cenna dla organów państwowych zajmujących się problemem migracji. Jako jedna z instytucji zajmujących się imigrantami Caritas Polska została w kwietniu br. zaproszona przez Zespół do Spraw Migracji MSWiA do konsultacji społecznych nad projektem dokumentu strategicznego „Polityka migracyjna Polski – stan obecny i postulowane działania”. W skład Zespołu wchodzą przedstawiciele najważniejszych resortów i instytucji zajmujących się problematyką związaną z migracjami. W kontekście działań podejmowanych przez Caritas szczególnie ważnym aspektem ww. dokumentu jest część poświęcona integracji cudzoziemców z polskim społeczeństwem. Programy integracyjne mają umożliwić samodzielne funkcjonowanie w społeczeństwie poprzez naukę języka polskiego, uzyskanie kwalifikacji przydatnych na rynku pracy, dostęp do mieszkań. Szef MSWiA, który jest przewodniczącym Zespołu, powiedział w trakcie konferencji 6 kwietnia br., że: „biorąc pod uwagę doświadczenia innych krajów najlepszą formułą integracji jest tworzenie organizacji pozarządowych, które grupują Polaków i przedstawicieli osiadłych już w Polsce społeczności, np. ukraińskiej, białoruskiej, ormiańskiej. Powinny one pomagać cudzoziemcom i ułatwiać integrację. Projekt przewiduje także, że ośrodki dla osób ubiegających się o status uchodźcy powinny być mniejsze i położone w większych miejscowościach, tak aby ułatwić dostęp do rynku pracy cudzoziemcom, których wnioski zostaną rozpatrzone pozytywnie.
Jaka jest rola dialogu międzyreligijnego w podejmowaniu działań na rzecz integracji imigrantów?
Dialog międzyreligijny jest kwestią bardzo trudną, ale konieczną. Szczególnie ważny dla świata jest dialog chrześcijan z islamem. Prawdopodobnie zdecyduje o tym, jak będzie wyglądać przyszłość. Aby dialog był skuteczny, trzeba się spotykać i rozmawiać, a także podejmować inicjatywy w ramach dialogu między religiami. Szczególnie ważny wkład w zaangażowanie we współpracę międzyreligijną islamu i chrześcijaństwa miał pontyfikat Jana Pawła II, który zmienił relacje katolicko-muzułmańskie, stanowiąc całą epokę kulturowej przemiany. Wzajemne stosunki pomiędzy religijnymi instytucjami i wyznawcami nacechowane były wrogością, nieufnością. W dokumencie Soboru Watykańskiego II czytamy: „Kościół spogląda z szacunkiem również na muzułmanów, czcicieli jedynego Boga, żyjącego i samoistnego, miłosiernego i wszechmocnego, Stworzyciela nieba i ziemi, który przemówił do ludzi. Starają się również poddawać z całej duszy Jego ukrytym postanowieniom, tak jak poddał się Bogu Abraham, do którego islamska wiara chętnie się odwołuje. Jezusa wprawdzie nie uznają za Boga, czczą Go jednak jako proroka a Jego dziewiczą matkę, Maryję , darzą szacunkiem i niekiedy pobożnie Ją wzywają. Oczekują nadto dnia sądu, kiedy Bóg odda zapłatę wszystkim wskrzeszonym ludziom. Dlatego też cenią życie moralne i czczą Boga szczególnie przez modlitwę, jałmużnę i post”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.