Z dyrektorem Caritas Polska – ks. dr Marianem Suboczem – o integracji i zapobieganiu wykluczeniu społecznemu imigrantów rozmawiała Marta Walasik-Sałek.
Troska o imigranta dlatego staje się czymś więcej niż wzajemna dobroć, tolerancja, czy sprawiedliwość społeczna; przyjmowanie przybysza wyraża naszą wiarę w Jezusa Chrystusa. Wielu imigrantów uciekło ze swojej ojczyzny z powodu skrajnego ubóstwa, przemocy, prześladowania albo klęski naturalnej. To przemieszczanie się ludzi z jednego miejsca na drug ie było i jest trwałą cechą ludzkiej historii. Z godności każdej osoby ludzkiej wypływają podstawowe prawa ludzkie, które zawierają także prawo to opuszczenia swojego kraju i znalezienia nowego miejsca do życia i pracy. Według nauki społecznej Kościoła te prawa nie są nadane przez rządy czy władze ludzkie – one są wrodzone w osobę ludzką. Ten temat poruszany jest także przez obecnego Papieża, który 10 stycznia 2010 roku podczas modlitwy Anioł Pański wskazał wiernym kierunek, w którym powinni starać się wypełniać rolę dobrych chrześcijan wobec imigrantów. „Imigrant jest istotą ludzką, odmienną ze względu na pochodzenie, kulturę i tradycje, ale jest osobą, którą należy szanować, posiadającą prawa i obowiązki, w szczególności w dziedzinie pracy, gdzie łatwiej o pokusę wyzysku, ale także, jeśli chodzi o konkretne warunki bytowe (…). Problem jest nade wszystko ludzki! Wzywam do spojrzenia w twarz drugiego i odkrycia, że ma on duszę, historię i życie, i że Bóg miłuje go tak samo, jak mnie”.
Rolą Kościoła jest edukacja na rzecz miłości i tolerancji do drugiego człowieka. W orędziu z okazji 97. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy Benedykt XVI podkreślił: „Przyjmowanie uchodźców i udzielanie im gościny jest obowiązkiem wszystkich, wynikającym z ludzkiej solidarności, która nakazuje nam zadbać o to, by nie poczuli się odizolowani z powodu nietolerancji i obojętności.
W sposób szczególny święta Eucharystia stanowi w sercu Kościoła niewyczerpane źródło jedności całej ludzkości. Miłosierdzie, praktykowane zwłaszcza względem ubogich i słabych, stanowi kryterium autentyczności celebracji eucharystycznych. W świetle hasła „Jedna rodzina ludzka” – podsumowuje Ojciec Święty – należy wziąć pod uwagę w szczególności sytuację uchodźców i innych migrantów przymusowych, którzy stanowią pokaźną część zjawiska migracyjnego” – dodał Benedykt XVI.
Benedykt XVI przypomniał, że: "przyjmowanie uchodźców i udzielanie im gościny jest obowiązkiem wszystkich, wynikającym z ludzkiej solidarności, która nakazuje nam zadbać o to, by nie poczuli się odizolowani z powodu nietolerancji i obojętności". Benedykt XVI przywołał też słowa naszego rodaka – Jana Pawła II z 2001 roku: "Powszechne dobro wspólne ogarnia (...) całą rodzinę narodów, przekraczając granice egoistycznych nacjonalizmów". Podczas swego orędzia Ojciec Święty zachęcił wiernych do modlitwy o braterskie relacje między ludźmi i o to, by "w sferze życia społecznego, politycznego i instytucjonalnego wzrastały zrozumienie i wzajemny szacunek między narodami i kulturami". Podsumowanie m tych rozważań niech będą słowa świętego Piotra, który nalegał na Chrześcijan w Rzymie: „przygarniajcie siebie nawzajem, bo i Chrystus przygarnął was ku chwale Boga” (Rzy. 15:7).
Czy Caritas Polska prowadzi działania mające na celu wspieranie środowisk imigranckich?
Caritas w Polsce prowadzi 5 Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom zapewniając kompleksową i specjalistyczną pomoc: psychologiczną, prawną i socjalną dla osób ubiegających się lub posiadających ochronę międzynarodową. Każdego roku z pomocy zapewnianej w CPMiU Caritas korzysta ponad 3 tysiące osób ubiegających się lub posiadających ochronę uzupełniającą.
Oprócz zapewnienia podstawowych form pomocy, Caritas prowadzi również od 2 lat innowacyjne działania w ramach projektu Wspólny Dom – Polska, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Uchodźczego i budżetu państwa. W ramach tych działań powstał Zespół Interdyscyplinarny - powołany przez MOPR w Lublinie, naszego partnera w realizacji projektu. Zadaniem Zespołu jest opracowanie koncepcji systemu integracji cudzoziemców. Utworzyliśmy również nowe Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Białej Podlaskiej, którego celem jest zapewnianie pomocy osobom przebywającym w Ośrodku Recepcyjnym i Ośrodku Zamkniętym w tym mieście. Od roku 2009 pracownicy Centrów docierają regularnie z pomocą do aresztów deportacyjnych i aresztów w celu wydalenia oraz większej liczby Ośrodków dla Cudzoziemców – w sumie 18 lokalizacji.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.