Abp Welby postrzega jedność jako jedno z największych duchowych wyzwań chrześcijaństwa.
Większość biskupów anglikańskich uznaje prymat Papieża, uważa arcybiskup Canterbury Justin Welby. Udzielił on wywiadu dla noszącego datę 6 listopada francuskiego tygodnika „La Vie”. Jego zdaniem prymat papieża funkcjonuje dziś zupełnie inaczej niż przed reformacją. Przyznał, że gdy wraz z moderatorem Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji towarzyszyli papieżowi Franciszkowi w zeszłorocznej podróży do Sudanu Południowego, stało się dla nich jasne, że „papież Franciszek był pierwszym z nas trzech”.
Ta kolejność została przyjęta przez wszystkich bez żalu i zastrzeżeń. „Ale nie było też wątpliwości, że będziemy współpracować nie na zasadzie hierarchicznej, ale z nim jako pierwszym wśród równych i najstarszym wśród równych” – powiedział Welby, który jako arcybiskup Canterbury jest prymasem Wspólnoty Anglikańskiej na całym świecie.
Abp Welby postrzega jedność jako jedno z największych duchowych wyzwań dla całego chrześcijaństwa. Wolą Chrystusa jest, aby chrześcijanie stanowili jedno. „Jedność nie oznacza jednak jednomyślności: największym duchowym wyzwaniem jest miłowanie się nawzajem w naszej różnorodności. Nie możemy wierzyć, że nasze własne świadectwo jest jedynym, które się liczy, i ryzykować zerwanie z drugim” – wyjaśnił.
Dykasteria ds. Popierania Jedności Chrześcijan, watykański organ odpowiedzialny za ekumenizm, w opublikowanym w czerwcu dokumencie „Biskup Rzymu”, przedstawiła propozycje nowego rozumienia urzędu papieskiego W reakcjach społeczności ekumenicznej dokument był chwalony za nowe spojrzenie na relacje między Kościołami.
W Rzymie zakończył się Międzynarodowy Kongres na temat teologii.