Kardynała-nominata Nemeta związki z Polską

Wśród 21 nowych kardynałów ogłoszonych przez papieża w niedzielę jest jeden z bliskimi powiązaniami z Polską i Austrią: arcybiskup Belgradu Ladislav Nemet.

Reklama

W 1983 r. ukończył Misyjne Seminarium Duchowne Księży Werbistów w Pieniężnie pw. św. Wojciecha i bardzo dobrze mówi po polsku. Bywa w Polsce. W 2023 r. w kwietniu wziął udział w uroczystościach świętowojciechowych w Gnieźnie. Utrzymuje stałe kontakty z polskimi werbistami. W czerwcu ub.r. wziął udział w  spotkaniu pięciu biskupów werbistów w Ełku z okazji 25. rocznicy sakry biskupiej bp. Jerzego Mazura, ordynariusza diecezji ełckiej.

Na przełomie tysiącleci był członkiem austriackiej prowincji misjonarzy werbistów, wykładał w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym św. Gabriela pod Wiedniem i był zaangażowany jako proboszcz parafii.

Ten misjonarz o międzynarodowych koneksjach pracował później jako sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Węgier, a następnie był biskupem w Zrenjaninie w Serbii. W 2022 r. papież mianował go biskupem Belgradu. Od 2021 r. jest również wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) i stara się budować mosty między Wschodem a Zachodem. Jest również kluczowym zwolennikiem kościelnego procesu synodalnego.

Kilka tygodni temu abp Nemet był jednym z głównych organizatorów warsztatów zorganizowanych w Linzu dla europejskich uczestników Synodu Biskupów na temat synodalności, którego druga sesja odbywa się w Watykanie. „Synodalność nie jest chwilą, ale procesem” – podkreślił w wywiadzie dla austriackiej agencji katolickiej Kathpress. „Rozwój czegoś nowego zawsze wymaga czasu i cierpliwości – dotyczy to również Kościoła. Dotychczasowy proces synodalny stworzył nowe zaufanie wśród przedstawicieli Kościoła w Europie i pokazał, że nowa kultura dialogu jest możliwa”, powiedział z przekonaniem abp Nemet.

Przyszły kardynał regularnie odwiedza Austrię. Bywa w Polsce. W 2023 r. wziął udział w uroczystości świętowojciechowej w Gnieźnie. Utrzymuje stałe kontakty z polskimi werbistami.

Z kolei w zeszłym roku w Austrii świętował Dzień Świętego Marcina w Eisenstadt, aby uczcić rocznicę patrona Burgenlandu. W swoim kazaniu abp Nemet skrytykował również rosnącą wzajemną izolację państw Unii Europejskiej (UE) od siebie i UE jako całości.

Dekada w Austrii

Ladislav (Laszlo) Nemet urodził się 7 września 1956 r. w Odzaci (Serbia) i dorastał w Suboticy. W 1976 r. wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy Słowa Bożego (SVD). Studiował filozofię i teologię w Polsce. Święcenia kapłańskie przyjął w 1983 roku. Po ukończeniu studiów doktoranckich na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, abp Nemet pracował jako misjonarz na Filipinach od 1987 roku.

Od 1994 r. Nemet mieszkał w Austrii, gdzie do 2004 r. był członkiem Austriackiej Prowincji SVD. Wykładał jako profesor dogmatyki w ówczesnym Kolegium Filozoficzno-Teologicznym św. Gabriela i był prefektem studentów teologii. Wykładał także na jezuickim Wydziale Teologicznym w Zagrzebiu.

W Südstadt (parafia Maria Enzersdorf) w Mödling koło Wiednia, abp Nemet wspierał duszpasterstwo parafialne i był tymczasowym kapelanem w latach 1997-2003. W latach 2000-2004 pracował również w przedstawicielstwie Stolicy Apostolskiej przy organizacjach międzynarodowych z siedzibą w Wiedniu.

Powrót do Serbii przez Węgry

Od 2004 r. Nemet kierował węgierską Prowincją SVD, wykładał w Kolegium dla Zakonników „Sapientia” w Budapeszcie, a w 2006 r. został wybrany sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Węgier.

W 2008 r. papież Benedykt XVI (2005-2013) mianował go biskupem Zrenjanina w Serbii. Abp Nemet został konsekrowany na biskupa przez prymasa Węgier kard. Petera Erdö. Biskup pełnił również funkcję sekretarza generalnego i przewodniczącego (od 2016 r.) międzynarodowej Konferencji Biskupów Świętych Cyryla i Metodego, która obejmuje diecezje katolickie w Serbii, Kosowie, Czarnogórze i Macedonii Północnej.

W 2021 r. biskupi zgromadzeni w Radzie Konferencji Biskupich Europy (CCEE) wybrali abp. Nemeta do swojego trzyosobowego Prezydium jako wiceprzewodniczącego. Pod koniec 2022 r. abp Nemet zastąpił Stanislava Hočevara na stanowisku arcybiskupa Belgradu po jego przejściu na emeryturę.

W Serbii zapowiedziana na 8 grudnia nominacja kardynała wywołała spore poruszenie. Między innymi prezydent Aleksandar Vučić i serbski patriarcha prawosławny Porfiriusz pogratulowali arcybiskupowi Belgradu, który obecnie uczestniczy w zgromadzeniu synodalnym w Rzymie.

Prowincjał SVD – „doskonały networker”

Misjonarze SVD z Prowincji Europy Środkowej z siedzibą w Maria Enzersdorf nie kryją zadowolenia po ogłoszeniu przez papieża włączenia abp. Nemeta do Kolegium Kardynalskiego. W poniedziałkowym komunikacie prasowym prowincjał ks. Christian Stranz nazwał arcybiskupa Belgradu „doskonałym networkerem”. Stranz zwrócił również uwagę na niezwykły talent językowy abp. Nemeta, który oprócz ojczystego języka węgierskiego mówi po polsku, niemiecku, angielsku, włosku i wielu innych językach.

Arcybiskup Tokio Tarcisio Kikuchi, będący również przewodniczącym światowej organizacji Caritas Internationalis, jest drugim, obok abp. Nemeta, werbistą wśród 21 duchownych, którzy zostaną mianowani kardynałami przez papieża 8 grudnia. Obaj zdobyli doświadczenie duszpasterskie w różnych częściach świata i dlatego są „idealnie przygotowani do wspierania papieża Franciszka w kierowaniu Kościołem powszechnym”, wyjaśnił ks. Stranz.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama