O. Piotr Tomasz Kleszcz OFMConv., dotychczasowy proboszcz parafii Matki Bożej Anielskiej w Łodzi, oraz ks. Zbigniew Daniel Wołkowicz, dotychczasowy moderator roku propedeutycznego w Wyższym Seminarium Duchownym archidiecezji łódzkiej, zostali mianowani biskupami pomocniczymi archidiecezji łódzkiej – ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.
o. Piotr Tomasz KLESZCZ OFMConv.
Urodził się 8 czerwca 1967 roku w Łodzi.
Uroczyste Śluby w Zakonie Braci Mniejszych Konwentualnych Prowincji Matki Bożej Niepokalanej złożył 4 października 1991 roku w Łodzi-Łagiewnikach.
Święcenia kapłańskie przyjął 29 maja 1993 roku w Łodzi-Łagiewnikach.
Tego samego roku uzyskał tytuł magistra teologii na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (dziś: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego).
W latach 1993-1995 był wikariuszem parafii św. Antoniego i św. Jana Chrzciciela w Łodzi-Łagiewnikach, a w latach 1995-1996 – w parafii Matki Bożej Anielskiej w Łodzi.
W latach 1996-1997 był wikariuszem parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie (USA).
W roku 1997 wrócił do parafii Matki Bożej Anielskiej w Łodzi, sprawując w niej funkcję wikariusza i katechety. Od czerwca 2016 roku jest jej proboszczem i gwardianem wspólnoty zakonnej.
W 1997 roku założył zespół dziecięcy „Mały Chór Wielkich Serc”. Jest autorem słów i muzyki wykonywanej przez chór. Od 2020 roku zaangażował się w ewangelizację przez Internet, nagrywając codziennie komentarze do Liturgii Słowa.
Zna język angielski.
_______________________________
ks. Zbigniew Daniel WOŁKOWICZ
Urodził się 14 stycznia 1970 roku w Poddębicach.
Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 1996 roku w Łodzi.
Tego samego roku uzyskał tytuł magistra teologii na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (dziś: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), a w 2000 roku – tytuł licencjata teologii duchowości na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
W latach 1996-1998 był wikariuszem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Widawie.
Po studiach specjalistycznych w Lublinie, w latach 2002-2012 był ojcem duchownym oraz wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi.
W latach 2012-2019 posługiwał w Międzynarodowym Centrum ruchu Focolari we Włoszech, pełniąc różne funkcje.
W latach 2019-2021 był ojcem duchownym w Ogólnopolskim Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń w Łodzi, a w 2021 roku został moderatorem roku propedeutycznego w Wyższym Seminarium Duchownym archidiecezji łódzkiej. W tym czasie kontynuował wykłady w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi.
W 2021 roku został wybrany do rady kapłańskiej archidiecezji łódzkiej i mianowany konsultorem diecezjalnym.
Zna język włoski.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).