Chleb uczy pokory, ponieważ nie wszystko zależy od ludzi.
– Chciałbym prosić, żebyśmy dzieląc się tym chlebem dbali o rolników, abyśmy tworzyli warunki do tego, żeby mogli pracować i być sprawiedliwie za tę swoją trudną pracę wynagradzani – mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas dożynek diecezjalno-gminnych w Trębaczowie. Przed Eucharystią bp Damian Bryl obejrzał wieńce dożynkowe przywiezione przez delegacje rolników z 33 dekanatów diecezji kaliskiej oraz 9 sołectw gminy Perzów. Podczas Mszy św. poświęcił wieńce i chleb dożynkowy.
W homilii celebrans dziękował rolnikom za ich trud pracy na roli. – Drodzy rolnicy proszę przyjmijcie dzisiaj to słowo dziękujemy. Chcemy wam powiedzieć, że to co robicie, wasze prace, zmagania, cierpienia, a także nerwy i wszystko co z tym związane są dla nas bardzo ważne. Jesteśmy tutaj, żeby świętować razem z wami i powiedzieć wam drodzy rolnicy, że bardzo za waszą pracę dziękujemy – powiedział bp Bryl.
Wskazywał, że chleb uczy pokory, ponieważ nie wszystko zależy od ludzi, ale przede wszystkim od błogosławieństwa Bożego. – Drodzy rolnicy, szczególnie młodszego pokolenia, macie coraz lepsze maszyny, coraz doskonalsze nawozy, odmiany zbóż i roślin, ale proszę was nie zapominajcie, że dla owocności waszej pracy na roli potrzeba błogosławieństwa. Nie zapominajcie prosić Pana Boga, by wam błogosławił i towarzyszył – zaznaczył kaznodzieja.
Akcentował, że chleb jest po to, aby się nim dzielić. – Chcemy dzisiaj prosić dobrego Boga, abyśmy umieli ten chleb mądrze i dobrze podzielić, żebyśmy umieli go tak podzielić, aby nikomu nie brakowało chleba powszedniego, żeby nikt w naszej ojczyźnie nie był głodny – mówił celebrans.
Podkreślał, że rolnicy powinni być docenieni za swoją pracę. -Chciałbym prosić, żebyśmy dzieląc się tym chlebem dbali o rolników, żebyśmy tworzyli warunki do tego, żeby mogli pracować i mogli być sprawiedliwie za tę swoją pracę wynagradzani. Bardzo proszę wszystkich odpowiedzialnych, wszystkich mających wpływ na to, żeby o rolnikach pamiętali i wspierali ich tworząc możliwości rozwoju, doskonalenia, ułatwienia ich trudnej pracy, ale także by mogli cieszyć się obfitymi owocami swojej pracy – powiedział biskup kaliski.
Akcentował, że z jednej strony ważna jest wierność korzeniom, ale też czasy, w których żyjemy wymagają od człowieka otwartości na to co nowe, co jest wsparciem, rozszerzeniem horyzontów. – Dbajmy o wierność naszym tradycjom i miejmy otwarte serce na to wszystko co nowe, ale też rozeznawajmy, czy to co nowe, co jest nam dzisiaj proponowane rzeczywiście jest dobre, prawdziwe czy nam służy. Dzisiejsze czasy wymagają od nas szczególnej uwagi i dobrego rozeznawania – przekonywał bp Bryl.
Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem modlili się: ks. Marcin Nowicki, administrator parafii NMP Wniebowziętej w Trębaczowie i diecezjalny duszpasterz rolników, sołtysów i środowisk wiejskich, duchowieństwo, przedstawiciele władz powiatowych i gminnych oraz licznie zgromadzeni wierni.
Po Eucharystii odbył się korowód, a po nim starostowie dożynek Agnieszka i Piotr Wackermanowie z Trębaczowa złożyli bochen chleba na ręce biskupa kaliskiego Damiana Bryla, wójt gminy Perzów Danuty Froń i administratora parafii w Trębaczowie ks. Marcina Nowickiego.
Uroczysty obrzęd dożynkowy poprowadzili zespół „Perzowianki” i uczniowie Zespołu Szkół w Trębaczowie.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.