Abp Stanisław Gądecki udzielił uroczystego błogosławieństwa i wręczył krzyże misyjne 30 studentom zaangażowanym w poznańskim Akademickim Kole Misjologicznym i Salezjańskim Wolontariacie Misyjnym. Wolontariusze spędzą czas wakacji w Domu Pokoju w Jerozolimie, na Wyspach Zielonego Przylądka, w Sierra Leone i na Ukrainie.
Wręczając studentom krzyże misyjne abp Gądecki podkreślił, że o żywotności Kościoła lokalnego świadczy duch misyjny. – Poznawajcie różne wspólnoty chrześcijańskie i jednocześnie sami nabierajcie ducha – życzył studentom wiceprzewodniczący Episkopatu.
Opiekun Akademickiego Koła Misyjnego powiedział KAI, że celem projektów jest misyjne dzielenie się miłością Boga i praktykowanie miłości bliźniego. – Projekt misyjny zapoczątkowaliśmy w 2007 roku wyjazdem do Kazachstanu, w tym roku 15 osób, studenci i klerycy, będą kontynuować posługę w Ziemi Świętej – zapowiedział ks. Szymon Stułkowski.
Na Wyspy Zielonego Przylądka (Cabo Verde) wybiera się Michał, student informatyki Politechniki Poznańskiej. – Będziemy organizować rekolekcje, kurs planowania rodziny i kurs pierwszej pomocy, nie zabraknie odwiedzania chorych, planujemy także pomoc miejscowej ludności w pracy na roli – wylicza plany studentów różnych specjalności nowy wolontariusz misyjny. Na Cabo Verde misjonarze przez pięć tygodni będą prowadzić akcję misyjną razem z powstałą dwa lata temu miejscową grupą ewangelizacyjną.
Osiem osób z Akademickiego Koła Misyjnego będzie także kontynuować posługę w Domu Pokoju prowadzonym przez siostry elżbietanki w Jerozolimie, rozpoczętą w ubiegłym roku. Studenci będą opiekować się podopiecznymi sióstr w domu dziecka i podejmą różne prace remontowe i porządkowe.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).