Filipiński biskup wzywa do większego zaangażowania świeckich w misję Kościoła

Biskup Pablo Virgilio David, Przewodniczący Konferencji Katolickich Biskupów Filipin (CBCP), wzywa proboszczów parafii do dzielenia się odpowiedzialnością duszpasterską ze świeckimi podczas trwającego w Manili Krajowego Spotkania Proboszczów dla Synodu.

Reklama

Wydarzenie, trwające od 29 lipca do 1 sierpnia, zgromadziło 250 księży z różnych diecezji w całym kraju, aby omówić tematy i praktyki Synodu na temat synodalności.

Biskup David podkreślił znaczenie upodmiotowienia świeckich, aby złagodzić ciężar, który często spoczywa wyłącznie na kapłanach.  „Księża, którzy są wyświęconymi duchownymi, mają określoną rolę w misji pastoralnej. Jednak ciężar tego zadania staje się znacznie lżejszy, gdy mogą oni włączyć świeckich w znaczące i efektywne uczestnictwo w życiu i misji Kościoła” – powiedział.

Spotkanie, zorganizowane przez Filipińską Komisję ds. Nowej Ewangelizacji (PCNE), zgromadziło wybitnych mówców, w tym siostrę Nathalie Becquart, podsekretarz generalną Sekretariatu Synodu w Watykanie.

Biskup David zwrócił uwagę na stan wypalenia wielu księży z powodu tradycyjnego modelu klerykalnego, opisując go jako „niepotrzebny” i opowiadając się za bardziej współpracującym podejściem.

W swojej homilii podczas Mszy św. otwierającej, kardynał Jose Advincula, arcybiskup Manili, powtórzył te słowa, wzywając księży do stania się „świadkami synodalności naszego Kościoła” i promowania autentycznej komunii w społecznościach parafialnych.

Podkreślił potrzebę otwartego Kościoła, włączającego wszystkich, w tym grzeszników, ubogich i zmarginalizowanych. „Jeśli nie słuchamy ubogich, czy słuchamy Boga?” – pytał kardynał Advincula.

Biskup Mylo Hubert Vergara, wiceprzewodniczący CBCP, również zachęcał księży do radości i otwartości w kontaktach z parafianami, promując Kościół, który uznaje i wspiera odwagę i wkład świeckich.

Krajowe Spotkanie Proboszczów jest postrzegane jako kontynuacja tematów omawianych podczas międzynarodowego spotkania proboszczów w Sacrofano we Włoszech i ma na celu wdrożenie wniosków z pierwszej sesji Synodu o Synodalności w Rzymie.

Skupia się na wspólnym rozeznawaniu i wzmacnianiu uczestnictwa oraz komunii wśród duchowieństwa.

Podczas swojej wcześniejszej wizyty na Filipinach kardynał Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów, opisał synodalność jako „dar” dla księży i biskupów, opowiadając się za posługą, która szanuje różne charyzmaty w Kościele.

Podkreślił znaczenie współpracy, mówiąc: „Musimy szanować posługi i charyzmaty innych. Możemy się od siebie nawzajem uczyć”.

(Na podstawie raportów AsiaNews i Roy Lagarde, CBCP News)

 
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama