Biskup Rudolf Voderholzer ponownie skierował list do rektora znajdującego się na terytorium jego diecezji Seminarium Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X w Zaitzkofen.
Stwierdził, iż zapowiedziane na stronie internetowej Bractwa na 29 czerwca 2024 r. święcenia diakonów i kapłanów zostaną przeprowadzone bez pozwolenia.
Bractwo św. Piusa X lekceważy niezbędne warunki prawne Kościoła rzymskokatolickiego dotyczące święceń (kan. 1017 KPK). Stwierdza on, że poza własnym terytorium biskup może udzielać święceń tylko za zezwoleniem biskupa diecezjalnego „W wyniku tego zachowania po raz kolejny czuję się zmuszony do ochrony porządku kościelnego i, jako Ordinarius loci, do zakazania nieautoryzowanych święceń konsekracji na terenie diecezji ratyzbońskiej, tak jak w poprzednich latach” – stwierdził w swoim liście biskup Voderholzer.
Jednocześnie wyraził nadzieję, że Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X będzie szczerze dążyć do powrotu do pełnej jedności z Kościołem katolickim w przyszłości. Przejawem tego będzie również przestrzeganie norm prawa kościelnego.
Bractwo św. Piusa X odmawia przystąpienia do pełnej komunii (komunii kościelnej) z papieżem i biskupami. Wyraża się to w odrzuceniu niektórych nauk Soboru Watykańskiego II, zwłaszcza w odniesieniu do rozumienia wolności religijnej, ekumenizmu i traktowania religii niechrześcijańskich.
Należy zaznaczyć, że kościelna samoizolacja Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X nie jest związana z celebracją Mszy Świętej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, której celebracja jest również możliwa w Kościele katolickim w wielu miejscach, ale z kwestiami doktrynalnymi – czytamy na stronie internetowej diecezji ratyzbońskiej.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).