Przeżyć wakacyjną oazę rekolekcyjną i Światowy Dzień Młodzieży w Madrycie – taki mają zamiar uczestnicy oryginalnego projektu „Oaza Krościenko-Madryt”, który rozpocznie się 2 sierpnia u podnóża Pienin. Dziewięć dni później około 70 uczestników rekolekcji wyruszy autobusem na spotkanie z Benedyktem XVI w stolicy Hiszpanii.
Rekolekcje I i II stopnia w Centrum Ruchu Światło-Życie w Krościenku poprowadzą ks. Grzegorz Strządała z diecezji bielsko-żywieckiej oraz pochodzący z Oświęcimia ks. Jarosław Gąsiorek, proboszcz parafii w Gwardijsku na Ukrainie. Pomagać im będą animatorzy i moderatorzy oazowi. Rekolekcje mają być kontynuowane w drodze do Madrytu. Od 16 do 21 sierpnia wspólnie z ludźmi z całego świata uczestniczyć będą w ŚDM.
Kilka miesięcy temu uczestnicy KroMad, jak sami w skrócie określają przedsięwzięcie, rozpoczęli szukanie sponsorów, by sfinansować część kosztów oazowiczów z Ukrainy. Zainicjowano także dzieło "Dar dla Oazy Krościenko-Madryt", w ramach którego osoby z zewnątrz wspierają dzieło oazy modlitwą oraz pomocą materialną i finansową.
Na internetowej liście dyskusyjnej KroMad ks. Strządała poinformował, że patronem oazy-pielgrzymki będzie bł. Jan Paweł II. „Jakby nas pytano, kto by mógłby być naszym patronem, to zastanawiać się nie ma nad czym. Póki co oczekujemy dopiero na beatyfikację ojca Franciszka, ale mamy już błogosławionego papieża Jana Pawła II. Nie trzeba długo szukać, dlaczego. Jeszcze jako kardynał wspierał Oazę. Przyjeżdżał na dni wspólnoty, na pogodne wieczory. A gdy został papieżem, zaprosił Oazę do Rzymu. A potem rozszerzył dni wspólnoty na cały świat i zwołał Światowe Dni Młodzieży” – wyjaśnia duchowny przypominając ,że w pierwszomajowej Mszy beatyfikacyjnej w Rzymie uczestniczyli reprezentanci oazy Krościenko-Madryt.
W rekolekcjach udział wezmą osoby z całej Polski, w tym m.in. siedmioro mieszkańców Podbeskidzia i około 20 Ukraińców. Powstała grupa Oaza Krościenko-Madryt na Facebooku i na portalu społecznościowym Światowych Dni Młodzieży www.xt3.com
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).