Polak u wróżki

Branża wróżbiarska w Polsce zarabia – według niektórych szacunków – nawet do 2 mld zł rocznie, a przepowiadaniem przyszłości zajmuje się ok. 15 tys. firm, przeważnie jednoosobowych.

Według Dominikańskiego Ośrodka Informacji o Sektach w Krakowie, z wróżbiarstwa żyje w Polsce 50-100 tys. osób (częściowo w szarej strefie). Dlaczego wróżbiarski biznes kręci się coraz lepiej? – pyta tygodnik „Przegląd”.

Do korzystania z pomocy wróżek przyznają się celebryci, np. Tomasz Karolak czy Grażyna Wolszczak. Specjalistów od wróżb można oglądać w Polsacie, TVN, i TV, Tele5, Mango24 – pisze Andrzej Dryszel. Jak czytamy, wróżki zastępują psychologów, można też chęć korzystania z usług ezoterycznych wyjaśniać wyścigiem szczurów i niepewnością jutra. „Najważniejszą, acz niedocenianą przyczyną jest jednak Harry Potter. 11 lat temu w Polsce wydano dwa tomy jego przygód, 10 lat temu pojawił się pierwszy film. Po paru latach przełożyło się to na zainteresowanie Polaków magią i wróżeniem” – pisze Dryszel.

– Wkrótce wzorem amerykańskim pojawią się u nas telekaznodzieje i lokalni guru, założą rożne kościoły. Wróżenie to bałamucenie i mieszanie ludziom w głowach, aby wydawali pieniądze. Boję się, że coraz więcej będzie takich hochsztaplerów – komentuje prof. Wiesław Godzic.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| POLACY, WRÓŻBY

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • jo_tka
  13.06.2011 22:42
  jo_tka
  Rok 1994. W salonie wróżb na warszawskiej starówce pracuje przez większość dnia kilka wróżek. Elegancko, dyskretnie. Na brak klientów nie narzekają. Karty zwykłe, numerologia, tarot... Każdy coś usłyszy, nawet jak "karty nie chcą mówić" klient musi wyjść zadowolony...

  To chyba sporo dawniej niż wydano Harry'ego Pottera? Wróżby i wróżbiarstwo w Polsce kwitło od dawna, w różnych formach. Być może po prostu mniej jawne. W ludowych zwyczajach wróżb i zabobonów - takich czy innych - jest mnóstwo. I proponowałabym się nie łudzić, że to zawsze tylko zabawa.
 • patryk
  17.06.2011 19:57
  Jotko wydaje mi się jednak, że powodem dla którego Polacy, którzy mienią się katolikami a jednocześnie nie widzą nic złego we wróżeniu z kart i ochoczo inwestują pieniądze tylko po to, żeby poznać swoją przyszłość jest to, że księża po prostu o tym za mało mówią, za mało nauczają o Katechiźmie Kościoła Katolickiego i to nie tylko w tej sprawie. Również w sprawie antykoncepcji czy in vitro świadomość Polaków-katolików nie jest pozytywna i na pewno na tym gruncie jest dużo do zrobienia. Ale moim zdaniem do tego potrzeba kapłanów, którzy sami będą się tym interesować, jak narazie tego brakuje. U mnie w parafii odkąd żyję nie usłysząłem w ogóle niczego o szkodliwości uprawiania magii czy chodzenia do wróżki, a in vitro czy eutanazja są tematami, które po prostu się omija. A szkoda, bo w rozwijającej się cywilizacji śmierci każdy taki głos jest na miarę złota. Niestety, ale chyba muszę przyznać, że większość kapłanów nie jest przygotowana do polemiki na tak drażliwe tematy jak antykoncpecja czy in vitro stąd ignorancja u wiernych.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6