Współżycie seksualne małżonków katolickich jest czymś radykalnie odmiennym od tego, co w tej dziedzinie oferuje i jak ją rozumie współczesny świat. Taką tezę stawia Gregory Popcak, autor książki „Święty seks!”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Światło-Życie.
Owa odmienność „katolickiego” współżycia nie polega bynajmniej - jak podkreśla Popcak - na ograniczaniu się czy na dystansie do zmysłowości. Wręcz przeciwnie. „Małżeństwa chrześcijańskie nie tylko mogą doświadczać życia seksualnego, jakie mogłoby przyprawić o zazdrość najbardziej wybrednych pogan – godny uwagi jest fakt, że chrześcijanie żyjący w małżeństwie w zasadzie otrzymują od Boga nakaz, by tak było” – stwierdza autor książki.
„Święty seks!” to przewodnik ukazujący sens i znaczenie współżycia seksualnego w świetle etyki katolickiej. Zawiera też omówienie najczęstszych problemów zdarzających się w małżeńskim życiu seksualnym i wskazuje drogi ich rozwiązania. Pokazuje jak kształtować współżycie seksualne, by zajęło ono należne mu ważne miejsce w życiu małżeńskim i dzięki temu budowało relację męża i żony.
W „Świętym seksie!” możemy przeczytać zarówno o duchowym znaczeniu aktu małżeńskiego jak i znaleźć szczegółowe uwagi na temat plusów i minusów rozmaitych pozycji współżycia czy uwarunkowań w osiąganiu orgazmu. Można w książce przeczytać i o sakramentalnym sensie pożycia, i np. o problemach z erekcją. To wszystko tworzy spójną całość, dobitnie pokazując, iż to co duchowe może istnieć w doskonałej harmonii z tym, co cielesne.
Autor książki Gregory Popcak jest amerykańskim doradcą małżeńskim, ekspertem w poradnictwie pastoralnym, szczególnie w zakresie zaburzeń afektywnych (depresja, niepokój) oraz problemów małżeńskich i rodzinnych. Jest założycielem i dyrektorem wykonawczym Pastoral Solutions Institute oraz autorem ośmiu popularnych książek integrujących wiarę chrześcijańską z poradnictwem psychologicznym. Regularnie publikuje artykuły bądź prowadzi kolumny w kilku czasopismach.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.