Niebawem dokument „O prawdziwej i fałszywej religijności”

Dokument ma stanowić pomoc zwłaszcza dla duszpasterzy oraz świeckich liderów wspólnot katolickich w rozeznawaniu.

 

Komisja Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski kończy prace nad dokumentem „O prawdziwej i fałszywej religijności”. Dokument był głównym tematem obrad Komisji 2 marca, która obradowała pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego. Spotkanie zostało przeprowadzone w trybie online.

- Człowiek ze swej natury i powołania jest istotą religijną, otwartą do Boga. W ciągu historii, aż do naszych czasów, ludzie w rozmaity sposób wyrażali swoje poszukiwanie Boga przez wierzenia i akty religijne – podkreśla abp Budzik, dodając, że jak w każdym wymiarze ludzkiego działania, tak i w religijności mogą się pojawić błędy, a pokusa uczynienia złotego cielca, któremu można będzie oddawać cześć wedle ludzkiego pomysłu i na ludzki sposób, nie ominęła również narodu wybranego (Wj 32).

 - Z tego powodu – wyjaśnia abp Budzik - Komisja chce przypomnieć fundamentalne zasady prawdziwej religijności chrześcijańskiej oraz wskazać na pokusy jej wypaczenia właściwe współczesnym czasom. Arcybiskup informuje, że dokument ten ma stanowić pomoc zwłaszcza dla duszpasterzy oraz świeckich liderów wspólnot katolickich w rozeznawaniu kierunku, w którym podążają prowadzone przez nich grupy wiernych. Ma również za zadanie pomóc w możliwie jak najpełniejszym wykorzystywaniu form i praktyk religijności chrześcijańskiej oraz wyraźnym odróżnianiu ich od tendencji niezgodnych z chrześcijańską tradycją wiary i praktyką modlitewną.

W trakcie obrad uczestnicy wyrazili satysfakcję, że Kościół Greckokatolicki w Ukrainie podjął prace nad tłumaczeniem poprzedniego dokumentu polskiej Komisji Nauki Wiary pt. „Kryteria eklezjalności wspólnot katolickich” na język ukraiński - dla potrzeb wiernych w Ukrainie.

Zwrócono także uwagę na problem kontrowersyjnej działalności Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X w Polsce, powołanego z inicjatywy arcybiskupa Marcela Lefebvre’a. Mówiono o potrzebie przygotowania osobnego dokumentu, który mógłby stanowić wiarygodną i rzetelną odpowiedź na to negatywne zjawisko. Przypomniano w tym kontekście o wyrażanej przez lefebrystów radykalnej krytyce Soboru Watykańskiego II, o kwestionowaniu przez nich wartości ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego oraz nauczania ostatnich papieży. Podkreślono, że problem tradycjonalizmu jest złożony i wymaga reakcji ze strony Kościoła.  

Było to już 8. spotkanie  Komisji Nauki Wiary KEP w nowym składzie. Zespół tworzy 5 biskupów oraz 15 teologów, którzy  reprezentują 9 diecezji, 8 uniwersytetów oraz Dominikański Instytut Tomistyczny w Warszawie. Przewodniczącym Komisji jest abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, a jej członkami bp Andrzej Czaja, bp Jacek Kiciński CMF, bp Marek Marczak i bp Piotr Turzyński. Konsultorami Komisji są: ks. Krzysztof Bardski, ks. Marek Chmielewski, ks. Bogdan Częsz, ks. Tadeusz Dola, ks. Bogdan Ferdek, ks. Marek Gilski, ks. Krzysztof Góźdź, ks. Krystian Kałuża, ks. Jacek Kempa, ks. Antoni Nadbrzeżny, ks. Jan Perszon, o. Mateusz Przanowski OP, o. Maciej Roszkowski OP, ks. Kazimierz Wolsza i ks. Mirosław Wróbel a jej sekretarzem: ks. Antoni Nadbrzeżny.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8