Cała Polska na rowerach

Rowerowy Szlak Papieski jest w Polsce jeden. Ale w lipcu taki charakter będą miały wszystkie trasy, którymi będą zdążać na Jasną Górę pielgrzymki rowerowe. Pielgrzymi na kółkach będą dziękować za beatyfikację Jana Pawła II i wspominać Wielkiego Pielgrzyma, który też kiedyś wybierał się na rowerowe wyprawy.

Reklama

Ogólnopolska pielgrzymka rowerowa na Jasną Górę pod patronatem Rady Episkopatu ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek organizowana jest od pięciu lat. – W tym roku chcemy uczcić błogosławionego Jana Pawła II jako wielkiego pielgrzyma – mówi ks. Jerzy Grochowski, koordynator pielgrzymki.

Pielgrzymka rowerowa jest pielgrzymką gwiaździstą. Nie wyznacza się daty początkowej, a jedynie datę zakończenia. VI Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę zakończy się w sobotę 16 lipca. Wówczas przed katedrą częstochowską spotkają się grupy rowerowe z całej Polski. Po wspólnej modlitwie i zapoznaniu pielgrzymi na kółkach ruszą na Jasną Górę, by o godz. 12.00 uczestniczyć w Eucharystii.

Rowerowi pielgrzymi zwiedzają różne kościoły i poznają życie wspólnot zakonnych znajdujących się na trasie klasztorów, biorą udział w Mszy św. i wspólnie się modlą. Każde z odwiedzanych miejsc to również okazja, by zdobyć pieczątki i wpisy, potrzebne później, by otrzymać Kolarską Odznakę Pielgrzyma.

Rower marki Amator – to jeden z eksponatów jeżdżącego po Polsce mobilnego muzeum, które gromadzi pamiątki związane z postacią Jana Pawła II. Rowerowe początki księdza Wojtyły nie były wcale łatwe, o czym świadczy „Piosenka o wyprawach rowerowych”, jaką przytacza Janusz Skowroński na łamach pisma „Rowertour” (sierpień/2009). „Wujek”, czyli ks. Karol Wojtyła, jak dowiadujemy się z tekstu: „Poćwiczywszy w wielkiej biedzie,/ Nakręciwszy się do woli,/ W lewo zamiast w prawo jedzie, / Lecz nie koniec to niedoli./ Gdy Wuj przez Las Wolski jechał, / Nagle krzyknął: «A to dramat!»./ Wielka dla nas stąd uciecha,/ Bo Wuj kierownicę złamał...”.

Jazdy na rowerze uczył ks. Wojtyłę sługa Boży Jerzy Ciesielski. Instruktorem okazał się na tyle skutecznym, że dwa lata później, we wrześniu 1956 r., ks. Karol Wojtyła z grupą młodych ludzi, m.in. Stanisławem Rybickim i Jerzym Janikiem, wybrali się na rowerową eskapadę na Dolny Śląsk. Wyprawa trwała pięć dni, a dziś upamiętnia ją Dolnośląski Rowerowy Szlak Papieski. Ks. Wojtyła odprawił Msze św. w kościołach w Bolesławcu i Jeleniej Górze, uczestnicy zwiedzili kościoły w Kamiennej Górze i Krzeszowie, odwiedzili też siostry Notre Dame.

– Przebieg Szlaku Papieskiego został odtworzony na podstawie notatek i wspomnień uczestników wycieczki z września 1956 r. oraz wpisów ks. Wojtyły do parafialnych ksiąg posług kapłańskich – tłumaczy Urszula Własiuk, założycielka Fundacji Szlaki Papieskie, na łamach „Niedzieli”. Na trasie Szlaku znajdują się: w diecezji legnickiej – Bolesławiec, Lubomierz, Świeradów-Zdrój, Szklarska Poręba, Sobieszów i Chojnik, Jelenia Góra, Karpacz i Karpacz Górny, Kowary, Kamienna Góra – Krzeszów, a w diecezji świdnickiej: Szczawno-Zdrój – Wałbrzych – Świebodzice – Książ i Świdnica, skąd po modlitwie w dzisiejszej katedrze ks. Wojtyła pociągiem wrócił do Krakowa. Trasa liczy około 250 km i znaczy ją 300 tabliczek.

W 2003 r. Jan Paweł II otrzymał Kolarską Odznakę Pielgrzyma w stopniu najwyższym – „Chrześcijański Pielgrzym Świata”. Jest to odznaka ustanowiona przez PTTK w porozumieniu z Episkopatem Polski. Jej zdobywanie wymaga, aby podczas wędrówek rowerowych poznawać obiekty kultu religii chrześcijańskiej, zarówno dowolnie wybrane, jak i uznane w regulaminie odznaki za obowiązkowe.

Na wędrujących śladami papieskimi czeka m.in. Krajoznawcza Odznaka im. Jana Pawła II. Troska o istniejące szlaki papieskie i tworzenie nowych udokumentowanych papieskich szlaków turystycznych jest jednym z celów Fundacji Szlaki Papieskie z Krakowa, działającej pod patronatem kard. Stanisława Dziwisza.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama