Nagrodę Ekumeniczną tegorocznego 64. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes przyznano filmowi “This Must Be the Place” ("To musi być tu i teraz!") włoskiego reżysera Paolo Sorrentino z Seanem Pennem w roli głównej. Film opowiada historię znudzonego gwiazdora rocka, który postanawia odnaleźć, ukrywającego się w USA nazistę z obozu koncentracyjnego, w którym kiedyś przebywał jego ojciec.
W uzasadnieniu decyzji członkowie Jury Ekumenicznego podkreślili, że Paolo Sorrentino poprzez postać Cheyenne, upadłej gwiazdy rocka, pokazuje drogę wewnętrzną i odyseję człowieka poszukującego swoich żydowskich korzeni, dojrzałości, pojednania i nadziei. Jurorzy określili film jako "klasyczny dramat o wielkim bogactwie i estetycznym wyrafinowaniu" oraz "poważne i głębokie dzieło filmowe".
Grany przez Seane Penna, główny bohater filmu to starzejący się i znudzony bezczynnością były gwiazdor rocka, Cheyenne. Mieszka w Dublinie, a po śmierci swego ojca porzuca dawne życie i jedzie do Stanów Zjednoczonych. Dowiaduje się, że ojciec szukał zemsty za upokorzenia z przeszłości. Za cierpienia te - doznane przez ojca przed 60 laty, w niemieckim obozie Auschwitz - odpowiadał pewien oficer SS. Cheyenne chce go odnaleźć. Rusza w podróż po Ameryce, dzięki czemu powraca do życia.
Sorrentino zasłynął w 2008 r głośnym dramatem biograficznym "Boski" o byłym siedmiokrotnym premierze Włoch Giulio Andreottim, który walczył o Złotą Palmę w Cannes. Nominacje tej nagrody otrzymały także dwa wcześniejsze jego filmy: "Skutki miłości" (2004) i "Przyjaciel rodziny" (2006).
Ponadto Jury Ekumeniczne przyznało dwa wyróżnienia dla komediodramatu "Hawr" ("Le Havre") Fina Akiego Kaurismakiego opowieści o czyścicielu butów z francuskiego miasta Hawr, który pomaga młodocianemu imigrantowi z Afryki oraz francusko-libańskiemu filmowi „Et Maintenant on va ou?" w reżyserii Nadine Labaki.
Tegorocznemu Jury Ekumenicznemu przewodniczył pastor Daniel Grivel ze Szwajcarii. Ponadto w sześcioosobowym jury znalazło się dwóch przedstawicieli Francji, po jednym z Włoch, Argentyny i Szwecji.
Nagroda Ekumeniczna jest niezależna od nagród głównego jury festiwalowego. Wręczana jest tradycyjnie w niedzielne południe, na kilka godzin przed wieczornym rozdaniem głównych wyróżnień. Jury Ekumeniczne obecne jest na festiwalu w Cannes od 37 lat. W jego skład wchodzą katolicy i protestanci, związani z teorią i praktyką kina (publicyści, organizatorzy przeglądów filmowych, nauczyciele akademiccy itp. Gremium to wyróżnia filmy posiadające szczególny ładunek humanizmu i zwracające uwagę na duchowy wymiar ludzkiej egzystencji.
W ub.r. Jury Ekumeniczne w Cannes nagrodziło film reżysera Xaviera Beauvois „Ludzie Boga”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).