Do końca tego roku zaplanowano w różnych miastach i krajach 14 beatyfikacji i 1 kanonizację, po których Kościół powszechny i Kościoły lokalne otrzymają 22 nowych błogosławionych i 3 świętych.
Dziesięciu takim ceremoniom będzie przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato, podczas gdy świętych ogłosi w Rzymie osobiście Benedykt XVI. Łącznie z odbytymi już wcześniej 3 beatyfikacjami da to 17 tego rodzaju obrzędów i 25 osób wyniesionych na ołtarze.
Dwie pierwsze z zaplanowanych beatyfikacji odbędą się w najbliższą sobotę i niedzielę 21 i 22 maja w krajach języka portugalskiego. W Lizbonie kard. Amato ogłosi błogosławioną Marię Klarę od Dzieciątka Jezusa (1843-99) – portugalską zakonnicę, założycielkę Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Szpitalnych od Niepokalanego Poczęcia. Nazajutrz w Salvador da Bahia w Brazylii emerytowany arcybiskup tego miasta kard. Geraldo Agnelo Majella wyniesie na ołtarze miejscową siostrę zakonną Dulce Lopes Pontes (1914-92) ze Zgromadzenia Misjonarek od Niepokalanego Poczęcia NMP.
Następne tego rodzaju obrzędy odbywać się będą na ogół w kolejne soboty bądź niedziele maja i czerwca oraz w lipcu, we wrześniu i w październiku we Włoszech (5 razy), w Hiszpanii i w Niemczech (po dwa razy) oraz we Francji, w Rumunii i Bośni i Hercegowinie (po razie).
Na szczególną uwagę zasługują beatyfikacje: w Niemczech – 13 czerwca (poniedziałek) w diecezji drezdeńsko-miśnieńskiej i w Lubece – 25. tegoż miesiąca, a także w Mediolanie – 26 czerwca, w Satu Mare (Rumunia) – 3 lipca i na terenie archidiecezji sarajewskiej – 24 września.
W pierwszym wypadku chodzi o ogłoszenie błogosławionym kapłana obecnej diecezji drezdeńsko-miśnieńskiej ks. Alojzego Andrickiego (1914-43), męczennika za wiarę, zamordowanego w obozie koncentracyjnym. Będzie on pierwszym Łużyczaninem, wyniesionym na ołtarze. W Lubece kard. Amato dokona beatyfikacji ks. Jana Prasseka i dwóch jego towarzyszy, zamęczonych za wiarę w 1943 r. Będzie to jedna z trzech ceremonii zbiorowych, podczas których chwały ołtarzy dostąpi kilka osób.
Dwie pozostałe tego rodzaju uroczystości odbędą się 26 czerwca w Mediolanie, gdzie prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych beatyfikuje troje sług Bożych z miejscowej archidiecezji, oraz 24 września prawdopodobnie w Sarajewie. W tym drugim wypadku kardynał-prefekt wyniesie na ołtarze s. Marię Julię Ivanišević i 4 jej towarzyszki, zamordowane w 1941 na terenie dzisiejszej Bośni i Hercegowiny.
Ponadto w Satu Mare tenże hierarcha watykański dokona beatyfikacji miejscowego biskupa – Jana Scheffera, męczennika z czasów komunistycznych (†1952).
Podczas jedynej w tym roku kanonizacji, przewidzianej na 23 października w Rzymie, papież ogłosi świętymi troje błogosławionych Włochów: Gwidona M. Confortiego (†1931), arcybiskupa Parmy i założyciela Pobożnego Stowarzyszenia św. Franciszka Ksawerego dla Misji Zagranicznych i Alojzego Guanellę (†1915) – kapłana, założyciela Zgromadzenia Sług Miłości i Instytutu Córek Matki Bożej od Opatrzności oraz Hiszpankę, siostrę Bonifację Rodriguez De Castro ze Zgromadzenia Służebnic św. Józefa (†1905).
Łącznie od początku obecnego pontyfikatu do końca ub. roku w Kościele obyło się 81 beatyfikacji, które dały Kościołowi 792 błogosławionych i 8 kanonizacji, podczas których papież ogłosił 34 świętych.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.