Jan Paweł II nadal towarzyszy Kościołowi

Błogosławiony Jan Paweł II nadal towarzyszy Kościołowi i dla milionów chrześcijan na całym świecie jest przewodnikiem, mistrzem, punktem odniesienia, a jego świętość przypomina nam, że jest ona powołaniem i celem życia każdego z nas - mówił w czasie homilii metropolita krakowski w katedrze św. Józefa w Bukareszcie.

Metropolita krakowski przebywa w Rumunii na zaproszenie nuncjusza apostolskiego i najwyższych władz bukareszteńskiego Uniwersytetu, gdzie wczoraj otrzymał tytuł doktora honoris causa.

Kardynał Stanisław Dziwisz podziękował Rektorowi i Władzom Uniwersytetu za podjętą decyzję i przyznanie mu tego zaszczytnego tytułu, który traktuje jako „wyróżnienie pozostające w ścisłym związku z jego wieloletnią służbą u boku Papieża Jana Pawła II”.

Nowy doktor honoris causa w krótkim wykładzie – zwanym lectio magistralis – przypomniał zgromadzonym kilka charakterystycznych aspektów pontyfikatu Jana Pawła II.

„Czynię to dzieląc się własnym doświadczeniem. Niech ono będzie również świadectwem” - powiedział.

Nawiązując do dnia 22 października 1978 r., dnia  inauguracji pontyfikatu i pamiętnych słów, wypowiedzianych przez Papieża, kardynał zaznaczył, „że od samego początku Jan Paweł II poczuł się odpowiedzialnym za losy świata i niewątpliwie jego pontyfikat w znacznym stopniu wpłynął na bieg współczesnej historii”.

W dalszej części wykładu metropolita krakowski przywołał ważne momenty papieskiej wizyty w Bukareszcie w 1999 roku: prawosławną Służbę Bożą na placu Unirii, z pamiętnym wołaniem zgromadzonych tłumów: Unitate, unitate w odpowiedzi na widok modlących się razem i obejmujących w braterskim uścisku Patriarchy Teoktysta i Papieża Jana Pawła II; spotkanie Papieża z Patriarchą i członkami Świętego Synodu; Służbę Bożą Kościoła greckokatolickiego w katedrze św. Józefa; liturgię Kościoła łacińskiego w parku Podul Izvor, w której uczestniczył Patriarcha; spotkanie z Prezydentem Republiki, w czasie którego Ojciec Święty nawiązał do trudnej przeszłości Rumunii.

Nowy doktor honoris causa przypomniał także obecnym, że Jan Paweł II był człowiekiem nauki i kultury, dlatego też chętnie spotykał się ze środowiskami akademickimi. „Rozumiał ludzi nauki, bo był jednym z nich” - stwierdził.

„Od dziś w sposób szczególny należę do wspólnoty Waszego Uniwersytetu. Od dziś jeszcze bardziej związany jestem z Rumunią i wszystkimi jej obywatelami, z jej dziedzictwem ducha i kultury. Wasze aspiracje i nadzieje stają się moimi aspiracjami i nadziejami” - zakończył metropolita.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7