Jan Paweł II nadal towarzyszy Kościołowi

Błogosławiony Jan Paweł II nadal towarzyszy Kościołowi i dla milionów chrześcijan na całym świecie jest przewodnikiem, mistrzem, punktem odniesienia, a jego świętość przypomina nam, że jest ona powołaniem i celem życia każdego z nas - mówił w czasie homilii metropolita krakowski w katedrze św. Józefa w Bukareszcie.

Następnie kardynał Stanisław Dziwisz wziął udział w sympozjum na temat Jana Pawła II, które odbyło się w Rumuńskiej Akademii Nauk, gdzie wygłosił referat.

Wieczorem metropolita krakowski wraz z biskupami bukareszteńskimi oraz proboszczem Katedry odprawił Mszę św. w Katedrze świętego Józefa, która jest główną świątynią archidiecezji Bukaresztu.

W swojej homilii nawiązał do beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II i przypomniał zgromadzonym historię życia Papieża - Polaka, który dzięki swoim nieprzeciętnym zaletom umysłu i serca stał się dla wielu swoich rodaków, a zwłaszcza dla młodych, wypróbowanym przewodnikiem w sprawach wiary. 

Według kardynała dzisiaj błogosławiony Jan Paweł II nadal towarzyszy Kościołowi i dla milionów chrześcijan na całym świecie jest przewodnikiem, mistrzem, punktem odniesienia, a jego świętość przypomina nam, że jest ona powołaniem i celem życia każdego z nas.

Metropolita krakowski ukazał gigantyczną pracę apostolską Papieża, który stanął wobec wielkich wyzwań współczesnego świata.

"Zmierzył się z kulturą, która nie zawsze pomagała człowiekowi docierać do źródeł swojej egzystencji i spotykać się z Bogiem, nadającym ostateczny sens wszystkim ludzkim sprawom, trudnościom i nadziejom. Zmierzył się z wyzwaniem sekularyzmu, który proponuje człowiekowi model i styl życia, jakby Bóg nie istniał. Jan Paweł II stawił również czoło bezbożnemu, totalitarnemu systemowi komunistycznemu, zniewalającemu całe narody, również w naszej części Europy i w naszych krajach. Papież nie czynił tego jako polityk. Czynił to jako sługa Ewangelii, jako obrońca godności człowieka – istoty stworzonej na obraz i podobieństwo Boga. Czynił to głosząc pełną prawdę o Bogu i człowieku, a tylko ta prawda przynosi wyzwolenie" - mówił.

Nawiązując do trzydziestej rocznicy zamachu, hierarcha wyznał, że szczególną formą świadczenia o Chrystusie i ewangelizowania świata stało się osobiste cierpienie Jana Pawła II.

Kończąc homilię kardynał Dziwisz przypomniał słowa Papieża sprzed 20 lat, wypowiedziane w parku Podur Izvor: „Z waszej stolicy pragnę pozdrowić całą Rumunię i wszystkich jej mieszkańców: wszystkich, bliskich i dalekich, zapewniam o mej życzliwości i pamięci w modlitwie. Z wielką duchową radością nawiedzam ziemię rumuńską i wraz z wami składam dzięki Bogu za wielkie dzieła, których dokonał i które z radością i wdzięcznością wspominamy (...). Drodzy katolicy rumuńscy – mówił dalej Papież – dobrze wiem, jak wiele wycierpieliście w trudnych latach panowania komunizmu; wiem też, z jak wielką odwagą trwaliście w wierności Chrystusowi i Jego Ewangelii. Dzisiaj, gdy stoimy już na progu trzeciego tysiąclecia, nie lękajcie się: otwórzcie na oścież drzwi waszych serc Chrystusowi Zbawicielowi. On miłuje was i jest przy was; On wzywa was do nowego dzieła ewangelizacji”.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11