Polsce potrzeba takiego przykładu jedności, jaki pozostawili Jan Paweł II i prymas Stefan Wyszyński - podkreśla kard. Kazmierz Nycz w liście przed IV Dniem Dziękczynienia.
Kard. Nycz podkreśla, że Jan Paweł II i Prymas Tysiąclecia byli wielkimi patriotami, a na ich mądrym współdziałaniu i wzajemnej jedności bardzo wiele zyskała Polska i Kościół.
"W tym roku, w sposób szczególny, będziemy dziękować Panu Bogu za dwóch największych Polaków dwudziestego wieku: Ojca Świętego Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wyjątkową okazją ku temu stało się wyniesienie na ołtarze pierwszego papieża z rodu Polaków, jakiego w dniu 1 maja dokonał Benedykt XVI" - podkreśla kard. Nycz.
Zdaniem metropolity warszawskiego, równie ważnym motywem do dziękczynienia i modlitwy jest zbliżająca się 30. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia, a także 110. rocznica jego urodzin. "Dziękując za piękne i święte życie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz dokonane przez niego dla Kościoła i Polski wielkie dzieła, będziemy prosić Boga o jego rychłą beatyfikację" - napisał w liście kard. Nycz.
Dodał, że tak, jak Ojciec Święty Benedykt XVI wielokrotnie wyrażał swój szacunek i wdzięczność Janowi Pawłowi II, podobnie błogosławiony Jan Paweł II z wielkim uznaniem wypowiadał się o kardynale Stefanie Wyszyńskim. "Już w dniu inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II 22 października 1978 roku miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Gdy do papieża podszedł kardynał Stefan Wyszyński, aby ucałować pierścień rybaka - symbol władzy Piotrowej - Ojciec Święty pochylił się głęboko i sam ucałował dłoń kardynała. Był to niebywały wyraz szacunku" - podkreślił hierarcha.
"Zachowując w pamięci wszystkie wypowiedzi Jana Pawła II dotyczące posługi Kardynała Stefana Wyszyńskiego, powinniśmy podejmować trud głębszego poznania życia i działalności Wielkiego Prymasa" - uważa kard. Nycz.
Zdaniem metropolity warszawskiego miłością obu tych wielkich pasterzy był Chrystus, Kościół, Matka Boża i człowiek. "Myślę, że w tym zawiera się cała istota życia chrześcijańskiego i droga do świętości. Ci wielcy i święci Polacy uczą nas jeszcze jednego: jak wspólnie zabiegać o dobro Kościoła, człowieka, rodziny i Polski. Obaj byli wielcy i święci, obaj zatroskani o dzień dzisiejszy i przyszłość" - podkreśla kard. Nycz.
Watykan uznał cud potrzebny do kanonizacji Pier Giorgio Frassatiego.
Pielgrzymi będą mogli zbierać pieczątki do specjalnego paszportu w wydaniu papierowym oraz cyfrowym.
„Nie chcę powiedzieć, że przywykliśmy do katastrof, ale wiara nas nie opuszcza”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Papież postanowił rozszerzyć na Kościół powszechny kult 16 karmelitanek bosych z Compiègne.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).