Francja: rozwiążą katolicki ruch Academia Christiana?

Minister spraw wewnętrznych Francji Gerald Darmanin zapowiedział w niedzielę, że w "najbliższych tygodniach" przedstawi Radzie Ministrów propozycję rozwiązania organizacji Academia Christiana, ruchu katolików bliskiego nauczaniu papieża Piusa V.

Założona w 2013 roku przez młodych ludzi bliskich ruchom prawicowym, Academia Christiana określa się jako instytucja szkoleniowa, zarówno "duchowa, moralna, intelektualna, jak i sportowa".Organizacji tej przewodniczy Victor Aubert, były nauczyciel języka francuskiego i filozofii w prywatnej szkole w Orne.

"Na celowniku służb wywiadowczych znajdują się co najmniej trzy inne ugrupowania ultraprawicowe" - poinformował minister, nie podając szczegółów. Academia Christiana miała być znana ze swoich "nawoływań do nienawiści i dyskryminacji" - poinformowało agencję AFP otoczenie ministra. "Pod pretekstem rzekomego zagrożenia dla Francuzów" grupa ta "regularnie legitymizuje przemoc fizyczną i użycie broni" - podkreśla to samo źródło.

Academia Christiana zapowiedziała zaskarżenie decyzji ministra do Rady Stanu. "Chcąc nas rozwiązać, rząd po raz kolejny atakuje katolików, których uważa za obywateli drugiej kategorii" - napisano na stronie internetowej organizacji, oskarżając rząd o dążenie do "zakazania wszelkich myśli i refleksji poza świeckim i konsumpcyjnym ideologiami". "W czasie, gdy nieustannie dochodzi do ataków nożowników, priorytetem Republiki jest rozwiązanie instytutu, którego wszyscy członkowie są uczciwymi ojcami i matkami" - dodano.

"Praworządność dla Darmanina oznacza brak możliwości wydalenia dżihadystów, brak możliwości strzelania do przestępców zagrażających policji, brak rozwiązania Młodej Gwardii (ruch skrajnie lewicowy - PAP),(...) ale jednocześnie oznacza rozwiązanie pokojowych stowarzyszeń pstryknięciem palców" - skomentował na platformie X prawicowy publicysta i założyciel Rekonkwisty Eric Zemmour.

Z Paryża Katarzyna Stańko

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11