Komunikat Komisji Wspólnej Rady Konferencji Episkopatów Europy oraz Konferencji Kościołów Europejskich.
„Żądamy, aby terroryści zostali postawieni przed wymiarem sprawiedliwości, aby wszyscy cywile - Żydzi, chrześcijanie i muzułmanie - byli chronieni, a korytarze humanitarne zostały otwarte, aby umożliwić dostęp do opieki i ewakuacji” – czytamy w opublikowanym wczoraj komunikacie nt. sytuacji na Bliskim Wschodzie Komisji Wspólnej Rady Konferencji Episkopatów Europy oraz Konferencji Kościołów Europejskich.
W komunikacie podkreślono, że przemoc i okrucieństwo terrorystów Hamasu, którzy uderzyli na Izrael 7 października, oszołomiły i przeraziły świat. Przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich w Europie wyrażają głębokie współczucie dla tych, którzy zginęli, zostali ranni lub stracili ukochaną osobę. „Uznajemy historyczny kontekst kolonializmu, antysemityzmu i islamofobii, który doprowadził do obecnej sytuacji. Zdajemy sobie sprawę z ogromnego cierpienia po obu stronach tego konfliktu” – napisano w komunikacie.
„Jesteśmy głęboko zasmuceni zniszczeniem świętych miejsc, które tradycyjnie postrzegane są jako miejsca schronienia. Solidaryzujemy się z tymi w Izraelu i Palestynie, którzy działają na rzecz pokoju i potwierdzamy, że przemoc nie może być sposobem na obronę własnych racji. Niszczenie życia nie prowadzi do wolności, prawdy ani sprawiedliwości” – podkreślono. Odnosząc się do sytuacji w Strefie Gazy, podkreślono, że mieszkańcy są „ograniczani w swoich podstawowych prawach i zmuszani do cierpienia niesprawiedliwości”.
Komisja Wspólna Rady Konferencji Episkopatów Europy oraz Konferencji Kościołów Europejskich wezwała przywódców politycznych wszystkich stron do wypełnienia ich odpowiedzialności za zapewnienie zawieszenia broni na wszystkich frontach.
„Domagamy się, aby cała społeczność międzynarodowa zmobilizowała się i stanęła na straży prawa międzynarodowego, w szczególności rezolucji ONZ, w celu rozpoczęcia poważnych negocjacji, aby zaprowadzić trwały pokój, w prawdzie i sprawiedliwości” – apelują sygnatariusze komunikatu.
Podkreślono, że teraz bardziej niż kiedykolwiek pilne jest poszukiwanie drogi sprawiedliwości, objawionej w Ewangelii, za przykładem Jezusa Chrystusa, Księcia Pokoju, który przez swoją śmierć i zmartwychwstanie pojednał ludzi z Bogiem, czyniąc wszystkimi dziećmi Bożymi.
Zachęcono wiernych do modlitwy za wszystkich cierpiących, wzywając Bożego miłosierdzia dla wszystkich „pamiętając, że wszyscy jesteśmy członkami jednej wspólnej ludzkości”.
„Modlimy się również i mamy nadzieję, że ci, którzy sprawują władzę nad narodami, zaangażują się w prawdziwy dialog, który będzie stał na straży ludzkiej godności wszystkich i umożliwi pokojowe współistnienie dwóch narodów w dwóch państwach” – napisano w komunikacie.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.