Demokracja daje prawo do służby

Matko Boża naucz nas, że demokracja nie daje prawa do niczego, tylko do służby – mówił bp Kazimierz Ryczan. Podkreślił, że w regionie świętokrzyskim obowiązuje „kultura krzyża”.

Reklama

Bp Kazimierz Ryczan przewodniczył 7 maja uroczystościom odpustowym patronki miasta Matki Bożej Łaskawej w Kielcach. Podczas Mszy św. krytykował postawy mieszkańców regionu sprzeczne z Ewangelią oraz rozważał rolę Matki Bożej w historii zbawienia.

Bp Ryczan potępił m.in. przedsiębiorców, którzy nie płacą swoim pracownikom, rozpadanie się związków małżeńskich i tym samym osierocanie dzieci, polityków obrzucających się „złym słowem”. „Matko Boża naucz nas, że demokracja nie daje prawa do niczego, tylko do służby” – mówił biskup kielecki. Podkreślił, że w regionie świętokrzyskim obowiązuje „kultura krzyża”.

Biskup skrytykował podpisanie przez posłów PSL, którzy „wygrali w naszym regionie” i przez „katolickiego prezydenta” - ustawy o dopuszczalności niektórych narkotyków i legalizacji małżeństw homoseksualnych, zawieranych za granicą.

Rozważał także historię Maryi, która „jest pełna łaski od swego poczęcia” jest „służebnicą Boga, posłuszną w każdym czasie”. Nazywana jest „łaski pełną”, a w Piśmie Świętym nikogo, poza Nią, „tak nie pozdrowiono”.

Bp Ryczan powiedział także, że dzisiaj wpatrujemy się w ikonę Matki Bożej Łaskawej, aby wypraszać łaski dla Kielc.

Liturgię odpustową uświetnił Chór Katedralny, a zakończyła procesja maryjna, modlitwa za Kielce przed ikoną oraz pieśń dedykowana patronce miasta - „W prastarej kieleckiej świątyni”.

Odpust w kieleckiej bazylice łączy się z obecnością słynącego łaskami wizerunku nazywanego obrazem Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej, na którego starej ramie znajdował się napis: „Matka Boska Łaskawa Kielecka XVII w”.

Ok.1600 roku Wojciech Piotrowski, audytor krakowskiego sądu biskupiego, ofiarował kieleckiej kolegiacie obraz z wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem. To dzieło nieznanego autora z przełomu XVI/XVII wieku. Już w latach 30. XVII wieku wizerunek zdobiły sukienki z klejnotami. Szczególne nabożeństwo mieszkańców Kielc i okolic do Matki Bożej wiąże się z erygowanym przy kieleckiej kolegiacie Arcybractwie Różańcowym w 1626. Wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem stał się niemal od początku obiektem kultu, którego wyrazem były liczne wota, ofiarowywane przez duchowych, parafian, pielgrzymów. W XIX w. uroczystość odpustowa gromadziła licznych pielgrzymów, nawet z odległych miejscowości.

Od 1982 r. bazylika katedralna w Kielcach jest uznawana za ogólnopolskie sanktuarium maryjne. Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem odnawiano kilkakrotnie, w tym gruntownie w latach 1989 – 1990. Ukoronował go osobiście Jan Paweł II 3 czerwca 1991. Wówczas została także urządzona kaplica Matki Bożej Łaskawej, gdzie codziennie modlą się kielczanie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama