Bp Ryczan złożył rezygnację

Biskup kielecki Kazimierz Ryczan, tuż przed wyruszeniem do Rzymu z wizytą ad limina Apostolorum, która potrwa do 8 lutego - złożył na ręce Nuncjusza Apostolskiego rezygnację ze sprawowanego urzędu.

„To typowa procedura określona prawem kanonicznym. Ksiądz biskup uczynił to nieco wcześniej, gdyż 75 lat kończy 10 lutego – tuż po powrocie od Ojca Świętego” – tłumaczy ks. Dariusz Gącik, notariusz Kurii Diecezjalnej w Kielcach.

Ks. Gącik wyjaśnia, że rezygnacja z urzędu nie jest żadnym zaskoczeniem i wynika wyłącznie z wymogów prawa kanonicznego, nie ma też związku ze stanem zdrowia bp. Ryczana. „Do takiej decyzji zobowiązany jest nie tylko biskup, ale i każdy pełniący urząd w Kościele, np. księża proboszczowie” – precyzuje ks. Gącik.

Urzędowa rezygnacja bp. Ryczana nie oznacza jednak, że przestaje on wypełniać swoją posługę. Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, do którego trafiła oficjalna rezygnacja biskupa kieleckiego, przekaże dokument Ojcu Świętemu, który zdecyduje o dalszych krokach. „Przypuszczenia, kto będzie nowym biskupem i kiedy poznamy jego nazwisko, to po prostu spekulacje”- mówi ks. Gącik.

Kazimierz Ryczan, obecny biskup kielecki, urodził się 10 lutego 1939 w Żurawicy k. Przemyśla. W 1956 r. rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu, przerwane dwuletnią służbą wojskową w Morągu. W 1963 r. przyjął święcenia kapłańskie, następnie pracował jako wikariusz w parafiach w Szebnie i Rzeszowie.

W 1966–69 odbył studia specjalistyczne w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL. W latach 1970–75 pracował jako duszpasterz akademicki w Rzeszowie i prowadził wykłady z katolickiej nauki społecznej w WSD w Przemyślu. W 1978 uzyskał stopień naukowy doktora, w 1983 został adiunktem w Katedrze Socjologii Religii. Wyjeżdżał na stypendia naukowe w Instytucie Katolickim w Paryżu oraz na Uniwersytecie Katolickim w Leuven. Po zatwierdzeniu rozprawy habilitacyjnej objął stanowisko kierownika Katedry Socjologii Religii w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL. W 1993 został wybrany prodziekanem Wydziału Teologii KUL, jednak powołany jednocześnie na biskupa diecezjalnego do Kielc, funkcji tej nie podjął.

W 1993 przyjął święcenia biskupie. Ingres do katedry kieleckiej odbył się 11 września 1993. Nowy biskup kielecki przyjął zawołanie „W więzach wspólnoty”. Bp Ryczan nadal prowadził wykłady oraz seminaria doktoranckie. Od 1997 r. jest profesorem nadzwyczajnym.

W czasie pracy na KUL był m.in. sekretarzem, a potem I wiceprzewodniczącym Komisji Uczelnianej „Solidarności” (1980–81), wicedyrektorem Konwiktu księży studentów (1983–89), a potem jego dyrektorem (1989 –93). Był członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski oraz przewodniczącym Rady Głównej Konferencji Episkopatu Polski do Spraw Społecznych Iustitia et Pax. Od 2008 jest Krajowym Duszpasterzem Ludzi Pracy.

Zainteresowania naukowe bp Ryczana skupiają się na socjologii religii i katolickiej nauce społecznej. Prace badawcze dotyczą: religijności, powołań kapłańskich i zakonnych, tradycji religijnej, wartości podstawowych społeczeństwa, koncepcji ładu społecznego i roli Kościoła w życiu społecznym. Jego bibliografia obejmuje kilkadziesiąt pozycji, ponadto drukiem kilkakrotnie ukazywały się zbiory kazań.

«« | « | 1 | » | »»
 • Elżbieta A.
  04.02.2014 19:12
  Czcigodny Księże Biskupie życzę wielu dobrych i twórczych chwil na emeryturze. Niech Pan Bóg błogosławi trudny i wymagający czas jesieni życia!ss
 • PCC
  05.02.2014 07:01
  Ks.biskup Ryczan był także krajowym duszpasterzem ludzi pracy. Niestety, duszpasterstwa ludzi pracy, które z komunizmu wyszły z dużym kapitałem zaufania społecznego bo pełniły dla pracowników zastępczy sposób organizowania się zwiędły i przetraciły ten kapitał. Dziś Kościół ma słabe przełożenie na środowiska pracownicze, nie potrafi wpływać na kształtowanie postaw chrześcijańskich w miejscu pracy. Jak w tym odpowiedzialność ks.bp Ryczana?
 • Rico
  05.02.2014 08:12
  Biskupowi Ryczanowi juz dziekujemy.Ksiadz Biskup lubil luksus,stad jezdzil Leksusem.Pasterz ubogi jest.
 • Stanisław, Sandomierz
  05.02.2014 09:55
  Każdy pasterz ponosi pewnie część odpowiedzialności, lecz trudno akurat jednego biskupa personalnie nią obarczać. To odpowiedzialność całego Kościoła. Jednak czasy się zmieniają i tak jak sposoby prowadzenia rekolekcje parafialnych czy szkolnych wymagają gruntownej reformy (i wiele środowisk ją wprowadza), tak i szeroko pojęte duszpasterstwo raczej zmieniło się z duszpasterstwa środowisk na duszpasterstwo małych wspólnot, które są siłą Kościoła (w końcu parafia to wspólnota wspólnot, nie?). Pozdrawiam.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8