W tych dniach do Lourdes przybywa 150. Francuska Pielgrzymka Narodowa z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Na wyjątkowym sierpniowym święcie na miejscu są obecni pielgrzymi zarówno z całej Francji, jak i z innych krajów. Rektor sanktuarium ks. Michel Daubanes zwraca uwagę, że ludzie doceniają sakrament spowiedzi. Głównym uroczystościom w Lourdes 15 sierpnia będzie przewodniczył abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski we Francji.
Podczas 150. Francuskiej Pielgrzymki Narodowej wygłasza się specjalne konferencje. O ich potrzebie i aktualności mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim rektor sanktuarium, ks. Michel Daubanes.
„Propozycje przedstawione na tych konferencjach pomagają poszerzyć horyzonty wszystkim, dostarczając odpowiedzi na dzisiejsze pytania. Chciałbym powiedzieć, że zajmujemy się kwestiami społecznymi na wiele różnych sposobów i reagujemy na nie jako społeczność lub jako jednostki. Jako spowiednik mogę zaświadczyć, że w jakimś stopniu wszystkie te pytania są zadawane w kaplicy spowiedzi i że rzeczywiście – zapewniając elementy rozeznania – odpowiadamy na nie w sposób skuteczny, i wreszcie że jest to bardzo cenione. Wszyscy mamy wkład w dobro pielgrzymów, którzy opuszczają sanktuarium z uśmiechem na twarzy i radością w sercu. Ponieważ wiara jest naprawdę pielęgnowana. I to jest piękne.“
Lourdes to jedno z największych sanktuariów Matki Bożej na świecie. Jego historia sięga roku 1858, gdy Maryja ukazała się Bernadecie Soubirous. Na miejscu doszło w sumie do 18 objawień. Rocznie przybywa tam ok. 3 mln pielgrzymów z całego świata. Wielu doznaje uzdrowień na duszy i ciele.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.