Od początku 2023 r. z Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (Patriarchatu Moskiewskiego; UKP) do Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) przeszły 63 parafie, a od rozpoczęcia pełnowymiarowej wojny Rosji przeciw Ukrainie liczba ta wynosi 214. Liczby te udostępniła służba monitoringu danych rejestracyjnych spółek ukraińskich i rejestru sądowego – Opentabot.
Niemal jedna trzecia tych wspólnot, które zmieniły przynależność kościelną, znajduje się na Kijowszczyźnie – 20, na kolejnych miejscach są obwody winnicki i chmielnicki – po 10. Jednocześnie wbrew zmianom wprowadzonym do ustawy "O wolności sumienia i organizacji religijnych", które weszły w życie tuż przed napaścią Rosji na Ukrainę i które stanowią, iż instytucje religijne mają odrzucać w nazwie swoje powiązania z krajem-agresorem, niektóre Kościoły starają się zachować te nazwy. Również zgodnie z nowymi przepisami Ministerstwo Sprawiedliwości zaczęło informować o tym, zaznaczając w nazwie danej organizacji w Jednolitym Rejestrze Państwowym "Nie wskazano na przynależność do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego".
Inwazja Rosji na Ukrainę: Relacjonujemy na bieżąco
Istnieją jednak trzy takie organizacje Patriarchatu Moskiewskiego, które – starając się zachować swe więzi z Federacją Rosyjską – wbrew wymogom prawa, samowolnie poprawiły nazwę, wskazaną przez Ministerstwo, na tę z przeszłości. Wszystkie one znajdują się w eparchii czerniowiecko-bukowińskiej UKP w obwodzie czerniowieckim.
Ogólnie na Ukrainie działa dziś 8505 wspólnot podporządkowanych Patriarchatowi Moskiewskiemu, najwięcej w obwodach donieckim – 683, chmielnickim – 613 i winnickim – 563 parafie.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.