Relacje poświęcone krajowej syntezie procesu synodalnego, stan pomocy Kościoła w Polsce na rzecz Ukrainy, przygotowania do beatyfikacji rodziny Ulmów oraz nieplanowana wcześniej dyskusja nad zarzutami pod adresem Jana Pawła II - to niektóre punkty obrad biskupów podczas rozpoczętego w poniedziałek 394. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
Dwudniowe 394. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbywa się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jednym z jego głównym tematów ma być dyskusja nad krajową syntezą procesu synodalnego. Dokument ten może być inspiracją duszpasterską dla poszczególnych diecezji w Polsce, dlatego warto nad nim dyskutować. Został on także przesłany do Sekretariatu Synodu w Rzymie i stanowił punkt odniesienia dla polskiej delegacji podczas zgromadzenia w Pradze" - uważa rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak SJ.
Jak podkreślił, synod jest aktualnie jednym z najważniejszych tematów Kościoła powszechnego, stąd relacje na ten temat będą na zebraniu plenarnym składać goszczący na spotkaniu w Pradze abp Stanisław Gądecki, abp Adrian Galbas i prof. Aleksander Bańka.
Biskupi zapoznają się także z aktualnym stanem pomocy Kościoła dla Ukrainy. - Wiemy jak tragiczne jest doświadczenie trwającej na Ukrainie wojny, jak bardzo Ukrainie pomaga Polska i jak bardzo jest w to włączony Kościół katolicki - mówił rzecznik KEP.
Kolejnym ważnym tematem będzie podjęta już decyzja o beatyfikacji rodzin Ulmów. Metropolita przemyski abp Adam Szal przedstawi stan przygotowań do uroczystości beatyfikacyjnych, które odbędą się 10 września w Markowej, na terenie archidiecezji przemyskiej.
Rzecznik KEP poinformował, że dodatkowym, nieplanowanym wcześniej punktem obrad biskupów, "w związku z wydarzeniami ostatnich dni" będzie "dyskusja na temat tego wszystkiego, co się dzieje wokół postaci Jana Pawła II, pojawiających się w przestrzeni publicznej oskarżeń pod jego adresem, pod adresem jego pontyfikatu, a zarazem okresu, gdy był jeszcze arcybiskupem w Krakowie".
- Wiemy, że opinia publiczna bardzo szeroko śledzi tę dyskusję, która odbywa się chyba na wszystkich forach medialnych przy bardzo zróżnicowanej, spolaryzowanej ocenie tych wydarzeń, chociaż wydaje się, że fakty są - przynajmniej te, do których mamy dostęp - jednoznaczne - dodał ks. Leszek Gęsiak SJ.
W związku z obchodami 10. rocznicy wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową, w poniedziałek po południu biskupi udadzą się do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie będą celebrować Mszę św. z okazji 10-lecia pontyfikatu Ojca Świętego. Eucharystii przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.
Na briefingu dla dziennikarzy przed obradami Episkopatu obecny był nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, który wkrótce zakończy swoją posługę w naszym kraju. Włoski hierarcha i dyplomata został mianowany przez papieża Franciszka rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie.
W swoim krótkim wystąpieniu nazwał przypadającą dzisiaj, 13 marca, 10. rocznicę wyboru papieża Franciszka, ważnym wydarzeniem dla Kościoła powszechnego i dla Kościoła w Polsce, "w którym niemal przez ostatnie siedem lat dane mi było papieża reprezentować".
- Dziesięć lat pontyfikatu papieża Franciszka ukazało w nowym świetle sprawy, które Ojcu Świętemu szczególnie leżą na sercu. Do takich należą troska o ubogich, migrantów, cierpiących, a więc osoby często spychane na margines życia społecznego - podkreślił abp Pennacchio.
"Miłosierdzie i nadzieja to cechy charakteryzujące ten trwający już dekadę pontyfikat papieża z Argentyny" - mówił nuncjusz apostolski. - Tam, gdzie przybywa Ojciec Święty, tam wybrzmiewa jego głos, zwłaszcza dla potrzebujących, głos pociechy i nadziei na lepsze jutro.
Jak przypomniał abp Pennacchio, Kościół w Polsce mógł także radować się obecnością papieża Franciszka w 2016 r. podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. - Były one dla Polaków ważnym wydarzeniem, przeżyciem duchowym. Niech jego słowa wypowiedziane do waszego narodu w tych dniach: "Polska chce być wiecznie młodym obliczem miłosierdzia" trwają nadal w waszych sercach i inspirują was w codziennej służbie Bogu i bliźnim - dodał nuncjusz.
Wyraził ponadto radość, że przez prawie siedem lat mógł towarzyszyć Polakom "w drodze waszego Kościoła, który bardzo cenię i którym dawał mi mnóstwo inspiracji duchowych".
- Dzisiejsza uroczystość to jedno z moich ostatnich ostatnich wystąpień w Polsce, gdyż zgodnie z decyzją papieża kończę moją misję dyplomatyczną w waszym kraju. Udaję się do Rzymu, gdzie będę pełnił posługę Papieskiej Akademii Kościelnej" - zapowiedział abp Pennacchio.
- Dziękuję Polakom za ich miłość do papieża i za gościnność okazywaną jego wysłannikom - dodał nuncjusz apostolski.
Briefingowi towarzyszyło uroczyste wprowadzenie do obiegu przez Pocztę Polską okolicznościowego znaczka z okazji 10. rocznicy pontyfikatu papieża Franciszka. Zdaniem abp. Pennacchio, ta wyjątkowa inicjatywa "podkreśla więzy synowskiej miłości i oddania, które zawsze cechowały relacje między Polską a Stolicą Apostolską".
"Papież jest dla Polaków osobą bardzo ważną. Honorujemy i darzymy wielką czcią Głowę Kościoła katolickiego i zarazem Państwa Watykańskiego. Dlatego zaszczytem jest dla mnie, że w imieniu Poczty Polskiej dzisiaj możemy wprowadzić znaczek z Ojcem Świętym Franciszkiem" - powiedział Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.