Rozpoczęło się 394. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski

Relacje poświęcone krajowej syntezie procesu synodalnego, stan pomocy Kościoła w Polsce na rzecz Ukrainy, przygotowania do beatyfikacji rodziny Ulmów oraz nieplanowana wcześniej dyskusja nad zarzutami pod adresem Jana Pawła II - to niektóre punkty obrad biskupów podczas rozpoczętego w poniedziałek 394. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Reklama

       

Dwudniowe 394. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbywa się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jednym z jego głównym tematów ma być dyskusja nad krajową syntezą procesu synodalnego. Dokument ten może być inspiracją duszpasterską dla poszczególnych diecezji w Polsce, dlatego warto nad nim dyskutować. Został on także przesłany do Sekretariatu Synodu w Rzymie i stanowił punkt odniesienia dla polskiej delegacji podczas zgromadzenia w Pradze" - uważa rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak SJ.

Jak podkreślił, synod jest aktualnie jednym z najważniejszych tematów Kościoła powszechnego, stąd relacje na ten temat będą na zebraniu plenarnym składać goszczący na spotkaniu w Pradze abp Stanisław Gądecki, abp Adrian Galbas i prof. Aleksander Bańka.

Biskupi zapoznają się także z aktualnym stanem pomocy Kościoła dla Ukrainy. - Wiemy jak tragiczne jest doświadczenie trwającej na Ukrainie wojny, jak bardzo Ukrainie pomaga Polska i jak bardzo jest w to włączony Kościół katolicki - mówił rzecznik KEP.

Kolejnym ważnym tematem będzie podjęta już decyzja o beatyfikacji rodzin Ulmów. Metropolita przemyski abp Adam Szal przedstawi stan przygotowań do uroczystości beatyfikacyjnych, które odbędą się 10 września w Markowej, na terenie archidiecezji przemyskiej.

Rzecznik KEP poinformował, że dodatkowym, nieplanowanym wcześniej punktem obrad biskupów, "w związku z wydarzeniami ostatnich dni" będzie "dyskusja na temat tego wszystkiego, co się dzieje wokół postaci Jana Pawła II, pojawiających się w przestrzeni publicznej oskarżeń pod jego adresem, pod adresem jego pontyfikatu, a zarazem okresu, gdy był jeszcze arcybiskupem w Krakowie".

- Wiemy, że opinia publiczna bardzo szeroko śledzi tę dyskusję, która odbywa się chyba na wszystkich forach medialnych przy bardzo zróżnicowanej, spolaryzowanej ocenie tych wydarzeń, chociaż wydaje się, że fakty są - przynajmniej te, do których mamy dostęp - jednoznaczne - dodał ks. Leszek Gęsiak SJ.

W związku z obchodami 10. rocznicy wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową, w poniedziałek po południu biskupi udadzą się do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie będą celebrować Mszę św. z okazji 10-lecia pontyfikatu Ojca Świętego. Eucharystii przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Na briefingu dla dziennikarzy przed obradami Episkopatu obecny był nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, który wkrótce zakończy swoją posługę w naszym kraju. Włoski hierarcha i dyplomata został mianowany przez papieża Franciszka rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie.

W swoim krótkim wystąpieniu nazwał przypadającą dzisiaj, 13 marca, 10. rocznicę wyboru papieża Franciszka, ważnym wydarzeniem dla Kościoła powszechnego i dla Kościoła w Polsce, "w którym niemal przez ostatnie siedem lat dane mi było papieża reprezentować".

- Dziesięć lat pontyfikatu papieża Franciszka ukazało w nowym świetle sprawy, które Ojcu Świętemu szczególnie leżą na sercu. Do takich należą troska o ubogich, migrantów, cierpiących, a więc osoby często spychane na margines życia społecznego - podkreślił abp Pennacchio.

"Miłosierdzie i nadzieja to cechy charakteryzujące ten trwający już dekadę pontyfikat papieża z Argentyny" - mówił nuncjusz apostolski. - Tam, gdzie przybywa Ojciec Święty, tam wybrzmiewa jego głos, zwłaszcza dla potrzebujących, głos pociechy i nadziei na lepsze jutro.

Jak przypomniał abp Pennacchio, Kościół w Polsce mógł także radować się obecnością papieża Franciszka w 2016 r. podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. - Były one dla Polaków ważnym wydarzeniem, przeżyciem duchowym. Niech jego słowa wypowiedziane do waszego narodu w tych dniach: "Polska chce być wiecznie młodym obliczem miłosierdzia" trwają nadal w waszych sercach i inspirują was w codziennej służbie Bogu i bliźnim - dodał nuncjusz.

Wyraził ponadto radość, że przez prawie siedem lat mógł towarzyszyć Polakom "w drodze waszego Kościoła, który bardzo cenię i którym dawał mi mnóstwo inspiracji duchowych".

- Dzisiejsza uroczystość to jedno z moich ostatnich ostatnich wystąpień w Polsce, gdyż zgodnie z decyzją papieża kończę moją misję dyplomatyczną w waszym kraju. Udaję się do Rzymu, gdzie będę pełnił posługę Papieskiej Akademii Kościelnej" - zapowiedział abp Pennacchio.

- Dziękuję Polakom za ich miłość do papieża i za gościnność okazywaną jego wysłannikom - dodał nuncjusz apostolski.

Briefingowi towarzyszyło uroczyste wprowadzenie do obiegu przez Pocztę Polską okolicznościowego znaczka z okazji 10. rocznicy pontyfikatu papieża Franciszka. Zdaniem abp. Pennacchio, ta wyjątkowa inicjatywa "podkreśla więzy synowskiej miłości i oddania, które zawsze cechowały relacje między Polską a Stolicą Apostolską".

"Papież jest dla Polaków osobą bardzo ważną. Honorujemy i darzymy wielką czcią Głowę Kościoła katolickiego i zarazem Państwa Watykańskiego. Dlatego zaszczytem jest dla mnie, że w imieniu Poczty Polskiej dzisiaj możemy wprowadzić znaczek z Ojcem Świętym Franciszkiem" - powiedział Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KEP

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama