Abp Wojda o ewentualnej reorganizacji pracy Konferencji Episkopatu Polski

Rola Konferencji Episkopatu jest służebna wobec Ewangelii, wspólnoty Kościoła i wobec tych wszystkich, którzy potrzebują tej współpracy. Będzie można powrócić do tego tematu, gdy ewentualna reorganizacja pracy KEP, Rady Stałej czy niektórych komisji będzie wprowadzona w czyn - tak abp Tadeusz Wojda po spotkaniu biskupów na Jasnej Górze podsumował ich dwudniowe rozmowy w grupach nad nowymi zasadami pracy całego Episkopatu.

Reklama

Podczas zebrania plenarnego biskupi podjęli pracę w dziewięciu grupach roboczych, w czasie której odbyła się dyskusja nad nowymi zasadami pracy całego Episkopatu.

Abp Wojda przypomniał, że 19 marca 2020 r. papież Franciszek ogłosił konstytucję "Praedicate Evangelium", która zwróciła uwagę na potrzebę bycia Kościoła i wszystkich jego instytucji w służbie Ludu Bożego, Ewangelii i budowania wspólnoty wierzących. Dokument ten wraz z reformą Kurii Rzymskiej przynosi nowe rozwiązania w relacjach Stolicy Apostolskiej z konferencjami biskupów.

- Dokument ten zmienia rolę Kurii Rzymskiej. Dotychczas Kuria Rzymska była między papieżem a wszystkimi konferencjami episkopatów na całym świecie. Papież w nowej konstytucji ustawił Kurię Rzymską w roli służebnej wobec samego papieża i Kościołów lokalnych. Jej rola nie jest już taka, że decyduje ona o wszystkim, ale bardziej sugeruje, wspiera, pomaga - powiedział przewodniczący KEP.

Jego zdaniem, "powstaje tu pytanie o to, jak powinna wyglądać współpraca między konferencją biskupów a Kurią Rzymską, ale też, aby ta współpraca była właściwie ustawiona, potrzeba być może pewnej reorganizacji konferencji episkopatu i jej gremiów".

Jak ocenił, praca grupa była bardzo solidna i objęła kilka godzin rozmów. - Pojawiło się bardzo dużo nowych sugestii, które trzeba będzie teraz opracować, pogrupować i zastosować, jeśli chodzi o funkcjonowanie naszej konferencji. Oczywiście rola konferencji też jest służebna - w pierwszym rzędzie wobec Ewangelii, w drugim - wspólnocie Kościoła, w trzecim - tym wszystkim, którzy potrzebują tej współpracy i obecności konferencji episkopatu - powiedział abp Wojda.

W jego opinii, w przyszłości "będzie można powrócić do tego tematu, gdy ta ewentualna reorganizacja pracy konferencji [episkopatu], Rady Stałej czy też prezydium i niektórych komisji będzie wprowadzona w czyn".

Episkopat podsumował też zbiórkę, jaką Caritas Polska w porozumieniu z Caritas diecezjalnymi przeprowadziła w parafiach na rzecz powodzian. Zbiórki pieniężne przeprowadzone w polskich parafiach w niedzielę 22 września oraz indywidualne wpłaty przyniosły łącznie 75 mln zł na pomoc dla osób poszkodowanych na Dolnym Śląsku w wyniku żywiołu.

Przewodniczący Episkopatu podziękował za tę ogromną pomoc, jaka spłynęła z całej Polski. - Te pieniądze zostały już częściowo wykorzystane na zakup różnego sprzętu, potrzebnych rzeczy, chemikaliów, aby można było przywrócić stan używalności obiektów, szkół, szpitali, domów - bo wiemy, że ogromna ilość domów została zniszczona. Potrzebne były czasem narzędzia najprostsze, aby można było powracać do normalności - podkreślił abp Wojda.

Zaznaczył, że dzięki zbiórce sfinansowana zostanie pomoc w trzech etapach. Pierwsza miała charakter doraźny i już została zrealizowana. Drugi etap obejmuje dalsze wsparcie w różnej postaci, z której abp Wojda wymienił specjalne karty z bonusem 1000 zł, które otrzymują osoby potrzebujące. Z kolei trzeci etap pomocy będzie realizowany w zależności od konkretnych potrzeb.

"Oczywiście trzeba wspomnieć o tej bezpośredniej pomocy z parafii do parafii. Takich parafii, które pomagały diecezjom i regionom Polski południowej, gdzie było najwięcej szkód i poszkodowanych, było bardzo wiele" - dodał przewodniczący KEP.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KEP

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama