Toksyczne osobowości: narcyz. Rozpoznać, przeciwdziałać, pomóc

Bycie ofiarą nie jest nieuniknione, trzeba zrobić pierwszy krok: mieć odwagę, by się uwolnić.

Reklama

Ofiary przemocy odnajdujemy wszędzie: w rodzinach, związkach, szkołach, zakładach pracy czy innych społecznościach, również we wspólnotach religijnych.  Te osoby najczęściej myślą, że to ich wina, nie są świadome, że mają do czynienia z osobowościami toksycznymi. Tymczasem bycie ofiarą nie jest nieuniknione, trzeba zrobić pierwszy krok: mieć odwagę, by się uwolnić, a potem odbudować siebie z pomocą życzliwego otoczenia.

Na temat toksycznych typów osobowości napisano już wiele książek. Tę natomiast wyróżniają doświadczenia osób, którym udało się uwolnić z narcystycznego zniewolenia oraz nietypowa forma dialogu między autorkami, które podchodzą do zagadnienia z perspektywy wiary katolickiej.

Toksyczne osobowości: narcyz składa się z czterech rozdziałów: Ofiary i oprawcy – szkic postaci; Perwersyjny narcyz – geneza i portret; Ku emocjonalnej dojrzałości… Jak wychowywać?: Podnieść się, odżyć… przebaczyć?.

Celem autorek jest przekazanie czytelnikowi aktualnej i rzetelnej wiedzy na temat zagadnienia, a także odpowiedź m.in. na pytania: Co jest, a co nie jest narcystycznym zaburzeniem osobowości? Skąd biorą się toksyczne osobowości? Jakie są sygnały ostrzegawcze? Co zrobić, gdy zorientujemy się, że ten temat dotyczy nas bezpośrednio? Jak się chronić? Jak zapobiegać? Jak podejść do tego zagadnienia z perspektywy wiary? Czy możliwe jest przebaczenie oprawcy?

– Ten rodzaj niszczycielskiego działania, dokonujący się za zamkniętymi drzwiami, jest niedostrzegany na zewnątrz, a przecież zdarza się znacznie częściej, niż przypuszczamy. Otoczenie w zasadzie może nic nie zauważyć, jeśli nie ma konkretnej wiedzy o tej smutnej rzeczywistości. Ofiara jest niszczona tak, że nikt o tym nie wie, a i ona sama nie rozumie, co się jej przytrafia; nie może więc otrzymać pomocy. Lepsze poznanie psychiki oprawcy, jego sposobu bycia, tego, co rozgrywa się między nim a ofiarą, pozwoli nam odkryć toksyczne i destrukcyjne zachowania, jakim poddawane są niektóre osoby, i szybciej reagować – czytamy w książce Toksyczne osobowości: narcyz. Rozpoznać, przeciwdziałać, pomóc (tytuł oryginalny: Personnalités toxiques: Faire face, prévenir, éduquer Quelle espérance?).

Książka ta przedstawia autentyczne przypadki nadużyć, w których ofiary odkrywają, co się z nimi dzieje i znajdują w sobie siłę oraz odwagę, by się uwolnić. Z doświadczenia tych osób, które zechciały podzielić się w tej książce swoją trudną historią, wynika, że zdemaskowanie perwersyjnej strategii to pierwszy krok do wyzwolenia. Kolejnym jest znalezienie współczującego otoczenia i kompetentnego terapeuty, który pomoże w odbudowie i powrocie do siebie.

Fragment książki do pobrania

O autorach:
Bernadette Lemoine – mężatka i matka sześciorga dzieci, psycholog i psychoterapeutka. Jest współzałożycielką stowarzyszenia MCadS (Stowarzyszenie Terapeutów Chrześcijańskich) i członkiem Bractwa Świętego Kamila de Lellis, którego zadaniem jest towarzyszenie osobom cierpiącym i pomoc w pracy nad odbudową siebie.

Inès Pélissié du Rausas – mężatka i matka pięciorga dzieci, doktor filozofii. Wykłada w Instytucie Teologii Ciała (L’Institut de Théologie du Corps) w Lyonie, proponując rodzicom edukację opartą na psychologii dziecka wspartą teologią.

Bernadette Lemoine, Pélissié du Rausas Ines, Toksyczne osobowości: narcyz. Rozpoznać, przeciwdziałać, pomóc, W drodze, Poznań 2023.

Książka ukazała się w ramach serii Psychologia i wiara.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7