Caritas włącza się w Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

Dzisiaj przypada Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej, poświęcony osobom niosącym wsparcie potrzebującym.

Z tej okazji Caritas Internationalis dziękuje zaangażowanym w działalność swojej konfederacji, którzy w 200 krajach i w wielu regionach chronią i promują ludzką godność oraz służą, towarzyszą i bronią ubogich i bezbronnych. Na stronie internetowej www.caritas.org oraz w kanałach społecznościowych Caritas promowana jest obecnie kampania „Nasi lokalni bohaterowie”.

„Pracownicy Caritas są zawsze obecni w świecie, wszędzie i w każdym czasie: przed, w trakcie i po kryzysach” – mówi Aloysius John, sekretarz generalny Caritas Internationalis. „Stoją u boku społeczności i są ich częścią, dostarczając nie tylko pomoc humanitarną, ale także pracują na rzecz zrównoważonego rozwoju, budowania pokoju i spójności społecznej. Oferują swoją służbę, a nawet życie, dla sprawy osoby ludzkiej”.

W tym dniu Caritas Internationalis wskazuje również na tragiczne pogorszenie się sytuacji humanitarnej na świecie, której skutkiem jest cierpienie milionów ludzi. Wpływa na to ma przede wszystkim wojna na Ukrainie, pandemia COVID-19 i skutki zmian klimatycznych. Wiele krajów znajduje się na skraju poważnego kryzysu żywnościowego, który pogłębia się z powodu złych warunków gospodarczych, uzależniając najuboższych i najbardziej bezbronnych od pomocy humanitarnej. Od wielu lat poważnymi kryzysami dotknięte są m.in.: Syria, Wenezuela, Republika Środkowoafrykańska oraz Demokratyczna Republika Konga. Pogłębia się trudna sytuacja w Afryce Subsaharyjskiej oraz w Rogu Afryki. Sekretarz Generalny Caritas dodaje, że w dzisiejszym świecie wielu ludzi doświadcza tragedii i łamania ich prawa do godnego życia.

Bardzo szeroki zakres ma pomoc, której od początku wojny na Ukrainie udziela Caritas Polska. O różnych jej wymiarach mówi Katarzyna Matej z biura prasowego tej organizacji:

„Od pierwszych dni rosyjskiej inwazji Caritas stara się nieustannie nieść pomoc dla Ukrainy. Przez blisko pół roku udało się stworzyć blisko 30 centrów pomocy migrantom i uchodźcom, które niosą codzienną, bezpłatną pomoc psychologiczną, organizują kursy językowe, punkty pośrednictwa pracy i miejsca zabaw dla dzieci. W Warszawie osoby, które uciekły przed wojną zapraszamy po pomoc na ul. Towarową 25 a. Podobne placówki powstały m.in. w Białymstoku, Częstochowie, Katowicach, Wrocławiu czy Zamościu. Zainicjowaliśmy akcję «Paczka dla Ukrainy», w ramach której wysyłamy potrzebującym na Ukrainie żywność oraz środki higieniczne i kosmetyczne. Do tej pory udało się wysłać kilkadziesiąt tysięcy paczek do potrzebujących za naszą wschodnią granicą. Szczegóły odnośnie paczki można znaleźć na stronie Caritas.pl/paczkadlaukrainy. Przekazaliśmy pomoc gotówkową w różnych formach, w tym prawie 2 tys. 700 kart do sklepów spożywczych o łącznej wartości ponad 2,5 mln złotych, 20 tys. 600 e-kodów na zakup żywności do wykorzystania w popularnych sklepach spożywczych Biedronka o łącznej wartości 1 mln 350 tys. oraz 3 tys. kart Sodexo o łącznej wartości 3 mln 840 tys. złotych. O początku wojny Caritas diecezjalne wydały uchodźcom 420 tys. posiłków. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej caritas.pl.“

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6